EV ZİYARETLERİ

15.12.2016 tarihinde yayınlandı, 547 kez okundu

EV ZİYARETLERİ

Derneğimizin çalışmalarında en önemsediğim görevlerden biri kas hastalarını evde ziyarettir, ziyaret ettiğim evleri anlatacağım, Fatih ten Gülten anneyi anlatmak istiyorum, derneğimizin, sınırlı sayıda ulaştığı, ilkokullarda resim yarışması düzenlen di, ve küçük bir para ödülü verdik.

 Bu yarışma bittikten sonra beni bir anne aradı, SMA2 hastalığı olan 2 genç kızı olduğunu ve resim yaptıklarını, yarışmaya katılıp katılamayacaklarını sordu.

SMA hastalığının 3 tür olduğunu, bebeklikten başlayan tütünün olduğunu biliyordum. Bu iki genç kızımız oturamayanlar gurubundaydı. Bu hastalık;  yürüyenler, oturanlar ve oturamayanları şeklinde ayıldığını biliyordum. 

 SMA2 hastalığı olan 2 genç kızı olduğunu ve evde resim yaptıklarını,  resim yarışmasına katılmak istediklerini söyledi. Derneğin internet sitesini hep, başkalarının eleştirisi ile baktığım için yetersiz bulurdum, ziyaret sonrası; SMA hastalığı ve türlerine özelliklerine baktım, orada SMA  yı çok güzel anlatıyordu ayrıca hastalığı tespit etmek için; SMN geni delesyon testini yaptırmak lazım , diye okudum. Bizim kızlarımız oturamayan, SMA 2 hastalığı taşıyorlardı. Gülten anneye yarışmanın bittiğini ama onları ziyaret edebileceğimizi söyledim. Fatih e gittiğimizde, evden içeri girmemin, imkansız olduğunu gördü, daha kapıda, benim gibi zar zor yürüyen biri bile giremezdi, eşikte 3 basamak vardı ve tutunmak için trabzan yoktu, ayrıca sanırım  3. Katta oturuyorlardı,     

 Bu genç kızları ziyaret edemedikten sonra hayatın ne anlamı var diye kahrediyordum, kapıda akülü sandalye ile oturup beklerken, Dernek müdürü' Nuran hanımı  içeri gönderdim, 

 Kapıdan içeri girmek için her iki duvarın en azından birisinde tutunma barı olsa tutunarak çıkardım, 3 gün önce akşam evde, tutunmak için elimi attığım kapı kolu hızlı bastığım için kaydı ve yere düşmemek için ayağımı zorladım, bilek kırılmadı ama üst kas incindi, ağrıya rağmen içeri girecektim.

 Aile 3. katta oturuyor, kızlar solunum cihazına bağlı, 2 kız kardeşten biri biraz daha cesur, diğeri büyük olan bakışlardan rahatsız olduğundan dışarı çıkmak istemiyor. Burada sorun, anne 2 kız kardeşe yalnız bakıyor, yardımcısı yok, baba emekli olmuş, anne sanırım 45 yaşında ama hayat enerjisi çoktan bitmiş. Sosyal haklarını hiç bilmiyor. Anne kısa süre aşağıya indi aklı kızlarında, anne sadece çocukları hayatta tutma çabasından başka bir şey bilmiyor.

  Oysa yapılması gereken, hastalığı tespit ettikten sonra, engelli raporu almak, engelli merkezlerine kaydolmak, evde bakım, ve engelli maaşını almak, bu para ile evde bakım bilen bir hemşire veya yardımcı tutmak, annenin işe gitmesi, rehberlik ve araştırma merkezlerine kaydolup fizik tedavi almak, solunum, egzersizi almak olmalıydı bence.

Oysa bugün evden çıkan paranın hesaplanmadan verilen bu paralar, anne ömür boyu, ağır çocukları gece gündüz ruhsal ve bedensel hizmet verip taşıdığı için, eve bağımlı kılıyor, bu para ile ailenin geçimi sağlanıyor, engelliler belki yılda 1 defa bile çıkmadan çıkamadan, ağır mahkum gibi anneyle yaşamlarını sürdürüyordu.

 

Bazen, tüm kaslar neredeyse eridiği halde nasıl yaşanır diye kendime soruyorum, bu benim cahilliğim, oysa iç organlar ve akıl çalışıyor,

Bir çocuk anne için, anne de çocuk için yaşıyordu,  annenin; azmi, sevgisi, özeni belki de hiç uyumadan yalnız başına çocuklara yetme çabası, çocuklara yaşam enerjisi veriyor. Anneyi de amaçsız hayatında kimsesizliği ve yalnızlığı içinde yaşam enerjisi veriyordu.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS