Sivil Toplum Kuruluş Toplantıları VE GÖZYAŞI

27.11.2016 tarihinde yayınlandı, 507 kez okundu

Sivil Toplum Kuruluşları, gerçek anlamda, dernekte aktif görev alırken tanıştım, ondan önce 50 yaşıma kadar haklarında hiç bir şey bilmiyordum.Bildiğim bazı dernekler vardı, Çağdaş Yaşam Derneği, Tüketicileri Koruma derneği, Türkiye kas hastalıkları derneği, ama bunlara STK dendiğine hiç dikkat etmemiştim.

Sivil Toplum Kuruşları tanımı, anlamı; Oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf ve dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım eden kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşu yada örgütü STK olarakda bilinirler, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşları oda , sendika , vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.

Ben dernek adına ilk toplantımı, Tüketici derneği toplantısına katılarak başladım, Sayın Muazzez İlmiye Çığ'ı ilk orada dinledim ve hayran oldum. 1930 lı yıllarda ki eğitimin ne kadar güzel, ülkesini değiştirmeye, hayatın hangi noktasında sorun varsa, orada olan sağlam, güçlü bilgili, kendini ve geleceğini, maddi durumunu düşünmeyen bir dönemin insanlarından birini yakından görmek bana devam için güç vermişti.

İkinci si, Bakırköy STK ların, bir ara sokakta düğün salonunda yaptığı toplantıydı, Sanırım 2012 gibi bir tarihti, henüz koltuk değneği ile rahat yürüyordum, çok dar ara sokaklardan, Tüketici Derneğine gittim, orada engelli tuvaleti yoktu, çünkü adresi bulana kadar, ara sokaklardan, adres bulmaya çalışmak, zorlamıştı.
Dernekten çıktık, toplantının olduğu düğün salonuna gittik, giriş merdivenli ve yüksekti, toplantı, 3 kat aşağıda düğün salonundaymış, daha doğrusu, 1988 tarihinde İngiltere'de gittiğim tarihi i 3 katlı opera ve tiyatro salonunu gibiydi. Orda aşağıdan yukarı çıkardınız burada, yukarıdan aşağı iniliyordu.
Trabzanlara, her merdivenin yan taraflarına mutlak konulması gereken, engelli olduktan sonra anladığım, hayatın olmazsa olmazıydı, yaşlılar içinde engelliler içinde, tutunarak, bir kat indim, bir kat daha indim, son inmem gereken 3.katı görünce, bende kayış koptu, öfke kontrolden çıktı, etrafımdakiler, gelen krizin farkında dört dönüyorlardı, sadece oturmak istiyorum bir kat daha inemeyeceğim dedim, su ve çay verdiler.
Kendimi haksızlığa uğramış, anlaşılmamış, ilk gittiğim toplantıda engellilerin durumunun kavranmış ona göre gittiğimiz her ortamın ayarlanır, ayağımıza halı serilir sanmıştım.

Belki 20 STK ve dernek yöneticileri ile yıl 2015 hala toplantılara katılıyorum, bizim için değişen bir şey yok. Ama o tarihte hala umudum, öfkem, anlaşılır olmaya dair hayallerim vardı, sadece gitmek istiyorum dedim, ve fırladım, 3- 4 kişi sağımda ve solumda kırılacak bir eşya gibi oradan sorun ve çatışma çıkarmadan, tahliye olmama yardım ettiler, Davet eden guruptan bir ablamızda benimle çıktı, taksiye bindirdiler beni, eminim bir ohh çekmişlerdir. Yolda ağlıyorum, çok kilolu bir genç araba kullanıyor, ve sigara içiyordu, saçmalayarak sağlığın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum, o zamanlar, sadece, engellilere uygun koşullar oluşturulmadan bir toplantıya çağırdıklarında, erişim sorunu ve engeli yaşadığımda, istenmediğimi düşünüp gururum kırılıyor, bir daha gitmemek üzere yemin ediyor, görevimden ayrılma tehditleri savuruyordum, kimin umurunda.

Eve geldiğimde çok ağladım, belki taşan bir nehir gibi, gözyaşlarım etrafa saçılıyordu, ağlarken duşta olmak, etrafı daha derli toplu ve incinmişliğimi örten bir kılıftı, O toplantı sonunda, dernek başkanı beni aramıştı ve bana beddua etmişsin dedi,
Hayat boyu öğrendiğim bir ders vardır, çıktığın kapıdan asla dönemeyeceğin bir şekilde çıkma, bir daha açmak zorunda kalırsın. Etmemiştim, etmediğimi söyledim, ama çok kırıldığımı incindiğimi söyledim, bu davranışı hak etmediğimi söyledim.
Bu, psikyatristimin bana söylediği hayat ak, incinmeleri eğit, dersinin ikinci adımıydı.

Toplumumuzda bana göre, değersizlik incinmesi vardır, bunu anlamadan, kavga ve çatışma çıkarırız, STK larda ve toplumun bir çok alanında, hala Nasrettin hocanın söylediği söz vardır, ye kürküm ye, buna uymayan statüdeysek, daha çok inciniriz,

Doğru olan, bana göre saygı ve ilgi görmek için her açıdan kendini eğitmiş olmak lazım, ve bize gösterilmesini istediğimiz, saygı ve özeni hayatımızda, bulunduğumuz tüm alanlarda, konumuna ve eğitimine bakmadan, karşımızdakinin gözlerine bakıp anlamaya çalışıp yardımcı olduğumuz gün çatışma ve kavga bitecektir.

Empati yoksunu ben bunları yazacak, anlayacak kadar yontuldum. İncinmemek için, hiçbir şeyi, kişisel algılamamak lazım, ülke koşulları engelliye ve yaşlıya uygun değil, bazen derim, bu dilek ya da beddua değil, bizi yönetenler engelli olmadığı sürece daha çok sürünürüz gibi geliyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS