ANA BABA HAKLARI

31.12.2015 tarihinde yayınlandı, 1321 kez okundu

Yüce Rabbimiz bizleri insan olarak yarattı.Akıl verdi,eşref-i mahlûkat olarak yarattıklarının en şereflisi ilan edip İmanla şereflendirdi.Dünya ve ahiret mutluluğunun yollarını gösterdi.

İşte bizlere Rabbimizin rızasını kazandıracak,dünya ve ahiret mutluluğuna götürecek yolların en önemlilerinden biri de; Cenab-ı Hakkın dünyaya gelmemize kendilerini vesile kıldığı anne babamıza sevgi,saygı ve hürmettir.
 
Yüce Rabbimiz,Kur'an'ı Kerim'de "Rabbin kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyilik etmenizi emretmiştir.Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlayacak olurlarsa onlara öf bile deme.Onları azarlama.Onlara güzel söz söyle.Şefkatle,tevazu ile onlara kol kanat ger ve Ya Rabbi onlar küçüklüğümde nasıl beni ihtimamla yetiştirdilerse sen de onlara merhamet eyle" diye dua et,buyurmuştur.
 
Anne babaların huzurevlerinde ya da evlerinin bir köşesinde yalnızlığa mahkum edildiği şu çağda insanlığın bu ilahi çağrıya icabet etmesi gerekiyor.
Anne babamız ebedi saadet yurdu olan cennete ulaşmanın sebeplerinden biridir.Allah'ın rızası ana babanızın rızasındadır.Hz.Peygamber (as) 'ın "Yaşlılık hallerinde ana-babasına veya birisine yetişip onlara hizmet ederek cennete girememiş kimsenin burnu sürünsün"hadisi bu gerçeği ifade etmektedir.
 
Unutmayalım ki dünya, etme bulma dünyasıdır.Anne babamıza nasıl davrandıysak,aynı şekilde evladımızdan göreceğiz.Nitekim halk arasında şöyle bir olay anlatılır.Vaktiyle köy meydanında oğlu tarafından dövülen baba ,o sırada acı acı gülmektedir.Bu hazin olayı görenler:"Ağlaman gerekirken niçin gülüyorsun"dediklerinde ,"Ben kaderime gülüyorum,çünkü yıllar önce ben de bu meydanda babamı dövmüştüm,o olay aklıma geldi"bu gerçeği hatırlatmaktadır.
 
Gerçek olan şudur ki ;geleceğimizin teminatı çocuklarımız yani genç nesillerdir.Neslin ilk filizlendiği yer ise ailedir.Aile sağlam olacak ki nesil de iyi olsun.Buna bağlı olarak millet de geleceğe emin adımlarla ilerleyebilsin.
Neslin iyi yetişmesi için,müsait ortam dediğimiz ailenin,sokağın ve okulun sağlam olması gerekir.Evladın ana-baba üzerinde üç hakkı vardır :
1-Çocuk doğunca ona güzel bir isim takmak.
2-Kur'an ilmini,din ilmini,Allah'ı bilmeyi öğretmek,
3-Vakti gelince de evlendirmek.
Kısaca aile-öğretmen-okul-devlet-millet el ele vererek yukarıdaki ortamı oluşturmak zorundadır.Teknolojinin başdöndürücü bir biçimde geliştiği,maddeci zihniyetin hakim olduğu ve tüm insanları kasıp kavuran değer yargılarımıza ,dini inançlarımıza aykırı yayınların ,internet siteleri ve televizyon dizilerinin ,ana babaya saygı noktasında ne kadar gaflet içinde oldukları ,okullarımızdaki gençlerin öğretmenlerine , evdeki çocuklarımızın ailelerine tavır ve davranışlarıyla acı bir tablo olarak izlenmektedir.
 
Ailelerimizi,öğretmenlerimizi ve devlet büyüklerini,basın yayın kuruluşlarının denetleme birimlerini konunun hassasiyetine davet ediyor,bu köşede yayınlanacak olan derleme ve kısa yazılarımızın gençlerimizin kurtuluşuna,ailelerin huzuruna vesile olmasını diliyorum.
 
İbrahim ARLI
  (Eğitimci)


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
İbrahim Arlı
ibrahim.arli@darussafaka.net
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS