BİLGİYE ERİŞMEK HERKESİN HAKKIDIR

26.04.2016 tarihinde yayınlandı, 9867 kez okundu

Bu ay ki konumuz yine az görenler… Aslında özellikle ülkemiz söz konusu olduğunda aylar boyu değil yıllar boyu ince lenmesi, tartışılması gereken önemli bir konu. Çünkü “az gören, düşük görüş, görme kısıtlılığı, kısıtlı görüş” kavramları konusundaki farkındalığımız oldukça yeni Doğuştan ya da daha sonra çeşitli sebep lerle görüş oranı %3-5’e kadar azalmış, cerrahi müdahale, ilaç ya da optik destek le değişmeyen görüş oranına sahip kişilere az gören olarak nitelendiriliyor. Gözün ve retinanın hasara uğraması ya da optik göz sinirlerinin zarar görmesi sonucu maküler dejenerasyon, katarakt, glakom, diyabetik retinopati vb olarak meydana gelmekte. Yaşlanma önemli bir unsur oluşturmakta.
Görme engelli olan insanların %20’si 50-65 ve üzeri yaş grubunda. Tıbbi gelişmeler ile ortamla insan ömrü nicelik olarak artış gösterdi. Bu artışın daha fazla insanın kronik göz hastalıkları ve yaşlanma nedeni ile görme bozukluğunu da yansıyacağını da göz ardı etmemek gerekiyor.
Genel yargının tersine bu kişiler total görme engelli / kör değil. Var olan kısıtlı görüşlerini rehabilitasyon eğitimi ve destek teknolojilerle arttırarak, yaşam kalitelerini de yükselterekkullanabilir.

Bunun için doktorların konuyla ilgili özel ilgileri, teknolojiyi takip etmeleri, devletin eğitim sistemine az gören eğitim programını dahil etmesi, sosyal güvenlik sisteminin tıpkı bedensel engelliler için desteklediği akülü/manuel tekerlekli sandalye, işitme/konuşma engelliler için kulaklıklara sağladığı desteği az gören teknolojilerine de vermesi gerekmekte.
Tabii ki TV, kamera sistemleri üzerine üretim yapan sanayi kuruluşlarını da hizmet alanı kapsamında hatta ön sıralarda tutmamız çok daha doğru olacak. Böylece kısıtlı olan kaynaklarımız ithalat masrafları da eklenerek yurt dışına gönderilmeyecek.
Zira ülkemizde az gören sayısı yaşa bağlı olan grubu da eklediğimizde 3 mil yona yakın bir nüfus bulunuyor ve Orta Doğu, Afrika, Türki Cumhuriyetleri de dikkate aldığımızda bu pazar çok genişliyor. Dünyada bu konuda üretim yapan şirketler bu pazarı ciddiye alıyor.
Dünyada göz sağlığı ile ilgili olan üniver site, hastane, sağlık merkezi, sosyal güvenlik kurum, kuruluşlarından optik ve kamera sistemleri ile uğraşan teknoloji şirketlerine değin büyük bir hizmet ağı bulunuyor. Devletin bu konudaki yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesi, üretimi teşvik edici ar-ge projelerine destek vermesi gerekiyor. Ancak öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişik illerde yatılı hizmet veren görme engelli ilk ve orta öğretim okullarında sayıca fazla olan ve zorunlu körcül eğitim alan az gören çocuklar için bir eğitim programı oluşturması, öğretmenleri kurum içi eğitim programları ile desteklemesi ön koşul. Zira toplum genelinde farkındalığı ve çözüm yolları konusundaki bilgiyi arttırmak onların sorumluluğu.
Okulların bir kısmı yerel proje fonları ve el yordamı bilgiler ile kendilerine yetersiz de olsa az gören teknoloji sınıfları oluşturmaya çalışıyor ancak eğitim kalitesini yükseltecek bir programları
bulunmadığında çabalar istendik başarıyı sağlamaya yetmiyor. Oysa her az gören çocuğun gözünün özelliklerin uygun taşınabilir bir elektronik büyüteç, sınıf içi eğitim ortamında kullanacağı uzak yakın görüş destekleyici bir sistem ya da bilgisayar ekranını büyüten bir yazılım ile kütüphanede kitap, dergi gibi dokümanlarını uygun renk kontrastları ve puntoları ile okumasını sağlayacak masaüstü büyütece sahip olması en doğal hakkı.

BİLGİYE ERİŞMEK HERKESİN HAKKIDIR…..

Bütüncül erişebilirlik kriterleri mekana, sokaklara erişimi olduğu kadar hatta daha fazlası ile bilgi teknolojilerini de kapsamaktadır.
Sevgiyle görüş açımızın genişleyeceği günler dileğiyle….

Görme Bozukluğunun Hakkında
Göz Koşullar
Maküler dejenerasyon
Katarakt
Glakom
Diyabetik Retinopati
Kişinin görme "normal seviyeye" düzeltilmiş olamaz zaman birileri Görme Engelliler edilir. Birinin görme neredeyse ya da tamamen gittiğinde, biz Körlük bakın. Görsel düşüklüğü orta ya da şiddetli olduğunda, biz Düşük Vizyon bakın.
Görme Bozukluğunun nedenleri
Görsel Değer beyin, optik sinirin zarar ya da göz kendisinden neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Görme Bozukluğunun en sık nedenleri, dünya çapında düzeltilmemiş Refraksiyon Kusuru, ameliyat edilmemiş Katarakt ve Glokom vardır. görsel sorunlara yol açabilir Diğer hastalıklar Yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu ve Diyabetik Retinopati vardır.
Bu yaş grubunun dünya nüfusunun sadece yaklaşık% 20 kapsar ise görme engelli olan tüm insanların yaklaşık% 65'i, 50 yaş ve üzeri olan. Daha fazla kişi kronik göz hastalıkları ve yaşlanma süreçleri görme bozukluğunun risk altında olacaktır.
o Görme Engelliler için ne anlama geliyor?
Görme bozukluğu günlük yaşamda zorluklara neden olabilir, ev işlerini, ödev ya da iş yaptığını düşünüyorum. Bizim iletişimin büyük bir kısmı mimik ve jestleri var özellikle çünkü, sözel olmayan bilgiler görsel ipuçları kaçırmak kolaydır çünkü iletişim zor olabilir. Görme Engelliler insanlar güvensiz bir şekilde yürümek ya da şeyler carpma olması da dikkat çekicidir. Ayrıca, Görme Engelli insanlar okuma sorunla karşılaşırsanız, ya da hiç okuyamıyor.
Görme Engellilerin ile başa çıkmak diğerlerine kıyasla, bir Görme Engelliler kişinin genellikle günlük yaşam ile başa çıkmak için ipuçları ve püf noktaları kullanır. Onlar güçlü bir şekilde bellek ve diğer duyular güveniyor. Görme hayatın daha sonraki bir aşamada bozulmuş hale insanlar onunla doğmuş, ya da Görme genç yaşta bozulmuş oldu
ne zaman daha fazla sorunla karşılaşırsanız dikkat çekicidir. yardımcı cihazlar ve yardımların kullanımı iyi başa çıkma stratejisi olabilir ve birisi daha fazla güven verebilir.
Optelec anda, bir fark yaratmak için adanmıştır. Amacımız Görme Engelliler kolayca kullanılabilir için bu yardımcı böylece bilincini yaymaktır. Doğru araçları ile, bir, okuma, hobiler yapmaya devam yazma, istihdamı korumak ve arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalın, günlük aktivitelerini yapabilir.
Görme Engellilerin günlük işlerinizde size yardımcı olabilir Text-to- Speech, Braille çözümleri ve daha birçok ürün Büyüteçler: Optelec Az Gören yardımlarının geniş bir seçki sunuyor. Size en yakın Optelec satıcınıza bulun.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS