23 Nisan Sadece Engelsizlerin Bayramı Değildir!

23.04.2016 tarihinde yayınlandı, 12387 kez okundu

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet meclisimiz açılmıştır.Yani aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gündür. Türk Milletinin hür ve bağımsız olarak yeniden özgürce nefes almaya başlamasıdır.
Atatürk, çocukları çok seven, onlara büyük değer ve önem bu nedenle de onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyan bir devlet başkanı idi. Ülkenin gelişip yükselmesinin ve çağdaş medeniyetleri yakalamasının tek yolunun memleket çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesinden geçtiğine inanır, bu nedenle de millî eğitim işleriyle yakından ilgilenirdi.
Bu durum ileride çocuklarımızın daha özgür bir ortamda yaşamasını, geliştirmesini ve eğitim görmesini sağlayacaktı.. Kurtuluş Savaşında gözlerini kırpmadan canlarını verenler, kuşkusuz ki bunu vatanlarının geleceği için yapmışlardı. Bu memleketin geleceğini de çocuklar temsil ediyordu. Onun için Atatürk: "Bu bayramı Türk çocuklarına armağan ediyorum." diyerek TBMM'nin açılış sevincini çocuklarla paylaşabilme yüceliğini göstermiştir. Bu nedenle, 23 Nisan bir anlamda "Çocuk Bayramı" olarak gelenekleşmiş ve Anadolu topraklarında adeta bir töre halini almıştır.
Çocuklara bayram olarak hediye edilen bir günde neden kutlama törenlerinde engelli çocuklarımızı göremiyoruz ülke geneline bakacak olursak. Peki neden?
Aslında olması gereken 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı törenlerinde engelli çocuklarımızında yerini alabilmesidir. Ama ne mümkün çevre engellerle dolup taşarken. Bu güne kadar engelli çocuklarımızdan sayıca kaç kişi 23 Nisan Kutlama törenlerine katıldı ki her yıl düzenli olarak. Bırakın 23 Nisan kutlamalarını engellilerle ilgili günlere katılamayan pek çok engelli varken, tabi ki birileride diyecek konuya dikkat çekmek ve farkındalık sağlamak için 23 Nisan Sadece Engelsizlerin Bayramı değildir! diye....

Çocuklara hediye edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını bizler istiyoruz ki engelli bireyler olarak engelli ve engelsiz bütün çocuklarımızla ulusça hep birlikte çosku içersinde kutlayalım! Çokta üzülerek yazıyorum sözlerimi ama neredeyse engelsiz olanlar bile kutlayamaz oldular bu günümüzü. Aslında çoşkuyla kutlama yapılacak günlerimizdendir 23 Nisan. Hani biz engellilere kutlamayla geçiştirilen bazı günler varya işte bu günlerde asıl yapılması gereken kutlama değildir. Engellilerle ilgili günlerde yapılası gereken engellileri fark etmek ve bizleri farklılıklarımızla varlığımızı  kabul etmaktir. Yılın sadece bazı günlerinde bizlerle bir araya gelerek bizlere olan görevlerini yerine getirmediklerini kabul ederek yılın tamamında her alanında bizimle yaşayabilmek için bir an önce gereken düzenlemelerin tamamlanması için harekete geçmektir.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS