Yaşamda Nice Güzel Anı Yaşamadan Geçiyoruz Zamanın İçinden...

12.12.2017 tarihinde yayınlandı, 9838 kez okundu

   Hayat, doğrularıyla yanlışlarıyla bize sunulmuş bir armağandır. Şükretmek için onca sebebin yanı başımızda durmasına bakmak ne kadarda uzak kalıyor bize.

Hayat yanlış ya da doğru ama yanlışlarımızı azaltarak yaşamalıyız. Çünkü biliyoruz ki yanlış yapınca bize konuşacak kişi çoktur. Ama doğru yapınca bizi destekleyecek kişi azdır... Dostluğun muhabbetin yerini alan başka şeyler var artık yaşamda. Sonrada artık insanlık kalmadı nerede o eski günler diye sitemde bulunuyoruz. 

Biz yalnızlığı tercih ediyorsak hayatın suçu ne? Sevdiklerimizle bir arada olamadığımız anların nedenleri bizim kendi seçimlerimiz. Ya da kendimiz için yarattığımız özel anların sebebi... Biz hayatı güzel ve mutlu yaşasak da bitecek yaşamasak da. Ama hayatı sadece dün olarak ya da yarın olarak hatta bugün olarak görmemeliyiz. Yarına güvenmek, yarına ertelemek yaptığımız yarının belirsizliği. Üstelik o yarının zamanın içinde bize neler getireceğini bilemiyoruz.

Oysa güneş her gün doğuyor bıkmadan biz görelim diye. Hayat bizin her saniyemizdir aslında... Yaşam zor ama hayatta bir yaşam felsefemiz olmalı. Hayat; acı yüzünü gösterir insana. Ama hayat denilen kavramın anlamını biz insanların kattığı anlamlarla değişir. Onu iyi yapan da, kötü yapan da bir tek varlık var insan. Olumsuz bir şeyle karşılaşmak, çaba göstermek, acı çekmek, üzülmek, ağlamak, dert çekmek, kısacası bir insanı bitirip tüketecek hiçbir şeyi istemez insan. Çünkü insan kendini hayatla pamuk ipliğiyle bağlanmış zanneder. Ve bütün bunları yaşarsa yaşamla tüm bağları kopacak sanır insan...

Halbuki insan hiç bilmez ki? Çaba göstermeden bir yere ulaşırsa mutlu olamayacağını, acı çekmeden mutlu olursa mutluluğun ne olduğunu anlayamayacağını, üzülmezse sevincin ne olduğunu anlayamayacağını, ağlamazsa nasıl içten gülüneceğini bilmez insan, daha doğrusu bilemez. Yanlış yapmadan doğruyu bulmamız zordur. Yeri geldiğinde üzülelim kırılalım hatta gerekirse kıralım ama yapıcı olmaktan da asla vazgeçmeyelim... Bir ölüm tecrübesi gerek belki de hepimize.

Hiç bitmeyecek gibi hoyratça harcadığımız nefeslerinde sayılı olduğunu anlamak için. Zamanın nasılda kimseyi es geçmeden akıp gittiği gerçeğinin, günlük çözemediğimiz koşturma içinde belki de hayat bize gülerek cılız bir şekilde ölümü hatırlatmayı bekliyor... Bize bahşedilen kaç nefes olduğunu bilmediğimiz bir hayat önümüzde. Ve üstümüze sis gibi çökertiyoruz memnuniyetsizliklerimizi. Arkamıza bakmıyoruz, aklımıza gelmiyor kimin ne dediği ne hissettiği. Dünyanın neresinde kim bilir ne acılar yaşanıyor olabileceği hiç mi hiç ilgilendirmiyor bizi. Sonrada dağların geçilmezliğinde dağların dağlara kavuşmazlığında uzaklaşıyoruz insanlardan.

Beklentilerimizi o kadar yüksek tutuyoruz ki, önümüzde bir dağ oluyor biz farkına varmadan... Her uyandığımızda bir günlük bir hayat daha bağışlandığını hissetmeye çalışmak, hiç ihtimal vermediğimiz ölümün; tek gerçeğin her yaşayanın bir gün ölümü tadacağı gerçeğinde, o sabah günün son günümüz olabileceği ihtimalini göz ardı etmeyerek yaşamaya devam edelim her günü. Hayat bize sunulmuş bir armağan sahip çıkalım ona...


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS