Hayatı yaşamak sadece yaşamak mıdır?

12.12.2017 tarihinde yayınlandı, 10168 kez okundu

   Tam anlamıyla yaşayabilmek için duygu ve düşünce kavramlarının da var olması gerekir.

Bazen bazı telaşlar içerisinde pek çok güzel değerleri fark edemiyoruz. Hayata bütün olarak bakmayınca onu anlayamıyoruz. Bu yüzden hayatın yükünün altında ezilmemek gerekiyor. Çünkü sadece bir yaşamımız var. Bu yüzden hayattan tat almaya bakmalıyız, çünkü yaşasak da bitecek yaşamasak da...

Yaşamda doğumla ölüm arasında yaşanan süre hayattır. Hayat bize bahşedilen en büyük nimet, en değerli emanet ve şerefle bitirilmesi gereken en büyük değerdir.Hayat doğum ile ölüm arasındaki yaşadığımız hayattır. Annemizden doğduğumuz andan itibaren hızla dünya hayatımızın sonu olan ölüme koşuyoruz. Çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi ömrümüzü oluşturur. Hayat, yolculuktur, serüvendir, hepimiz yolcuyuz… Bu kavramlardan yoksun olan bir insan ne kadar yaşıyor olabilir ki?

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren bu hayat yolunda, insanlık macerasında, imtihan yurdunda, büyük buluşmaya, ebedi hayata yol alan yolcularız. Güçlü ve sağlıklı yaşamak gerekiyor. Evet, hayat bir sınav. İlahi bir sınav içindeyiz. İnsanın, ölümü tatmayan canlının olmadığını da dikkate alırsak.

Yaşam değerinin farkında olmadığımız ya da geç farkına varmadığımız bir olgu. Dolayısıyla hayat verdiğimiz değerden ibarettir verdiğimiz değeri doğru anlamalı, anlamlandırmalı ve ona vermemiz gereken gerçek değerinin ve sorumluluğumuzun farkında olmalıyız. Yaşam çok daha kısa bir zaman aralığıdır.

Çok kısa ömre çok şey sığdırmamız gerekiyor. Yol yorgunluğuna düşmeden bu süreci tamamlamak görevimiz... Hayatın tamamını kötü mü görüyoruz acaba?

Hiç mutlu olacağımız, kıymetini bileceğimiz, şükredeceğimiz bir şey yok mu bizim hayatımızda? Her birimiz hayatın acemileriyiz, pek çok acemi insanlık hallerimiz var. Sevdiklerimiz olmazsa dostlarımız bulunmazsa hayatın ne anlamı kalır ki? Hayatımıza hayat katanlar olmazsa ne anlamı kalacak hayatın?

Demek ki, dostlarımızın, hayatımıza hayat katanların, ölümün kıymetini bileceğimiz ki hayatımız daha değerli hale gelsin. Yaşam dediğin durmuyor yerinde ve hayat bitiyor. Beklemiyor her şey hayat bitti bitiyor. Hayatımız su gibi akıp gidiyor...


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS