Buz Dağının Altı “AZ GÖRENLER”

19.01.2016 tarihinde yayınlandı, 1258 kez okundu

    Yeni yılla beraber engelliler üzerine dertle şeceğimiz, sorunları tespit edip, çözüm yollarını paylaşacağımız yeni bir köşe ile merhaba diyoruz.
İlk konumuz isminde yer alan “AZ” sıfatı gereği dikkatleri de az çeken ve toplumsal farkındalık alanında buz dağının altı mesabesinde bulunan AZ GÖRENLER…
Türkiye’de az görme ve görme engellilik ile ilgili ulusal bir kayıt sis temi bulunmamaktadır.

   Ancak her bin kişiden 5'inin yüzde 5'in altında görme yeteneği (görme engelli) oldu ğunu ve bin kişiden 20'sinin ise az görebildiği nüfus sayımlarında TUİK verilerine göre oluşturulan istatistiki verilerde belirlenebilmektedir. Hiç ışık görmeyen görme engellilik, ülkemizde bilinen total görme engel lilik tipidir.

    Bu görme engellilerin sayısı 150.000 kişi kadardır. Işık, şekil, hareket görebildiği halde günlük aktivitelerini yerine getireme yen cerrahi müdahale, medikal çözümlerle arttırılamayan % 3-5 oranındaki düşükgörmeye AZ GÖREN' (LOW VISION) denir.

   Ülkemizde kitap okuyamayan az gören sayısı 1,5 milyon kadardır. Çocuk ve genç 0-18 yaş grubundaki 30.000 eğitim çağındaki vatandaşımı zın 650.000’ninde de az görme vardır. Anneden yeni doğmuş bebeğin yapısal sebeplerle az görmesi görme işlevinin gelişmesini önleyerek ileride derin görme engelliliğe yol açabilir.
Akraba evliliği oranının %20 olması kalıtsal göz hastalıklarının sık ortaya çıkmasına sebep olur. Batı ülkelerinde hiç akraba evliliği yoktur ve görme engellilik bize oranla çok daha azdır.

Anneden doğma katarakt, tavuk karası diye bilinen retinitis pigmentoza, doğmalık göz tansiyonu hastalığı gibi bazı kalıtsal hastalıklar, akrabalık sebebiyle 50 kata kadar artmaktadır. Ayrıca az görme türünü yaşayan bireylerin de ihtiyaçları birbiri ile aynı olmamakta ve standart çözümler yetersiz kalmaktadır. 

Türkiye’nin göz hastalıklarının teda visinde, gerek temel eğitim gerekse rehabilitasyon eğitiminde çok iyi bir noktada olmasına rağmen az gören ler için aynı başarıya sahip değildir. Az görenler konusunda erken teşhis, tıbbi desteğin yanı sıra rehabilitas yon eğitimi veren uzman sayımız bir elin parmaklarını geçmemektedir.


    Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çeşitli illerde yatılı hizmet veren 16 adet görme engelli ilk ve orta öğretim okulu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetişkin görme engellilere yine yatılı rehabilitasyon eğitimi veren 2 merkez bulunmakta; hatta bazı görme engelliler okulların da az gören özel sınıfları da açılmak tadır.

    Ankara'daki Görme Engelliler Okulu başarı ile kalitesini sürekli yükseltmektedir. Kahramanmaraş ve İstanbul' da okulların donanımı sağlanarak az gören sınıfları açabilecek seviyeye gelinmiştir. Ancak bu kurumlarda az görenlere yönelik bir eğitim müfredatı olmadığı için, zorunlu olarak yine total görme engelli eğitim almaktadır.

   Oysa bu eğitim alanların büyük bir çoğunluğu kısıtlı bir görüşle hayatla rını sürdürecek olan kişilerdir.
Az gören çocukların büyük çoğun luğunun normal eğitim kurumların daki kaynaştırma eğitimlerinde de ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Öğretmenler bu çocuklara yönelik eğitim ortamının nasıl hazırlanacağı nı bilmemekte bu konuda formal bir bilgiye sahip bulunmamaktadır. Lise ve üniversite döneminde de görme engelliliğin şahsın seçimlerini kısıtlamayacak düzeye indirilmesi gelişen teknolojiye bağlıdır.

    Lise çağındaki gencin üniversite sınavlarına girerken hak kazandığı imtihan ortamı gence tam olarak anlatılmalıdır. Gencin yeteneklerine uygun meslek seçimi için bilgili rehber öğretmenler yönlendirme yapmalıdır.
Rehabilitasyon merkezlerinde; zem inde yatan göz hastalığı ve mevcut görsel işlevler temel alınarak, görsel duyunun geliştirilmesi ve maksimize edilmesi için bazı yöntemler ve teles kopik gözlükler, dijital büyüteçler vb teknolojik destek sağlayan cihazlar kullanılabilir. Ayrıca az gören kişilerin sahip oldukları görme yetisini en iyi şekilde kullanmaları için çevre düzen lenmesinde güvenlik ve ışıklandırma, kontrast oluşturma ve büyütme gibi görselliği artırıcı unsurlara yer veril mesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından azgörme yardım cihazlarının bir kısmı hiç ödenmemekte, ödeme kapsamında olan cihazların da az bir kısmı ödenmektedir.
Ülkemizdeki görme engellilerin ekonomik yapılarının çok zayıf olduğu göz önünde bulundurulduğun da, az görenlerin pek çoğu sosyal güvenlik kapsamında olsalar bile bu cihazları alamamaktadırlar.
Halbuki az görenler; CCTV diye tabir edilen taşınabilir dijital büyüteç ler, masa üstü dijital büyüteçler, bilgi sayar kullanımında ekran büyütme yazılımları ile okulda ve işte önünde ki engelleri aşabilmektedir.

    Bu cihazlar ve yazılımlar yardımıyla küçük yazıları istedikleri oranda büyütebilmekte, görerek yazı yazabil mektedirler.
Eğer Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Az Gören Eğitim Programı hazır lanırsa sosyal politikalar kapsamında sos yal güvenlik kurumları tarafından destek teknolojilere de yardım konu su da işin doğası gereği gündeme gelecektir diye umut ediyoruz.


Sevtap DEMİRTAŞ
e-posta: sevtap@engellidostu.net


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS