ENGELLİLER VE BANKACILIK HİZMET SİZLİĞİ

10.03.2017 tarihinde yayınlandı, 10083 kez okundu

Merhaba, 56 yaşında %92 bedensel engelli ve yaşlı biriyim. Promasyon savaşımı, bankacılık hizmetindeki eksikliği paylaşmak istiyorum.
15 yıldır, çalıştığım banka eve gelip, lütfen vereceği, promasyon parası için, 1 haftadır, müşteri hizmetleri ve bireysel banka sorumlumla, bana, asansörü olmadığım için, 3. Kattan aşağı inip bankaya gidemediğim için evden imza almalarını boşuna bekledim. Her konuşma kayıt altıda ama hep sanki kayıtlar dinlenmiyormuş gibi bana bankamızda kalırsanız diye telefon açtılar. Neden sadece ağzımızla dudaklarımızla konuştuğumuzu 40 yıldır anlayamadım.
Hak aramak, güçlünün işi mi? Delinin işi mi? Defalarca numara tuşlayıp, 10 dakika sonra sadece dudakları ile konuşan topluma ne zaman dönüştük.
Bankaların promasyon verdiğini duyduğumda, Bakırköy şubesi, müşteri hizmetleri yetkilimi aradım, %92 bedensel engelli olduğumu, 3. Katta asansörsüz binada oturduğumu, İstanbul hatta Türkiye’de soyadımı taşıyan bir yakınım olmadığını, belirttim.
Bana eve geleceklerini ve evde imza alacaklarını ilettiler. Pazartesinden, Çarşamba gününe kadar kimse gelmediği gibi, telefonla da bilgi vermediler. Tekrar telefon bankacılığını aradım, şubedekilerin geri dönüş yapmadıklarını ilettim. Hala bekliyorum.
Sorabilirsiniz, aynı soyadı olan yakının yok mu? Hayır yok, kesinlikle.
Neden asansörlü bir eve taşınmıyorsun, önce bağlı bulunduğun ilçe belediyesini aradım, yetkililer geldi, asansör olmaz dedi, 50 bin TL. ile kentsel dönüşüme ver dedi.
Ülkemde sadece emekli maaşı aldığı için, gerçek anlamda sosyal hizmet alamıyorsunuz. Ev değiştirmek için, dürüst emlakçı bulacaksınız, evi 3. Kattan göreceksiniz, anlaşma için bir görevli bulacaksınız. Gideceğiniz asansörlü evden, kira olduğu için ne zaman çıkarılacağınızı bilemeyeceksiniz.
Kendi evinizi kiraya verip çıktığınızda, sizin kiracınız ödemez ise, nereden para bulup kiranızı ödeyeceksiniz? Aidatı en az 100 TL, olan parayı nasıl ödeyeceksiniz.
Emekli maaşınız 1400.-TL. Doğalgaz, 200._TL, Elektrik, 100._TL. su, telefon, internet, ev temizliği, kitap parası, gıda, sağlıklı yaşam için temizlik malzemesi….
Eşyayı nasıl taşıtacak
Bakırköy, Akıncılar şubesinden, Hanım gelecekmiş, beni pazartesi günü telefonla arayacakmış . Aramadı ben aradım, hanımefendiyi aradığımda, Akıncılar şubesinde, tek bir bireyselci hizmet yetkilisini olduğunu, bana evime bir imza için gelemeyeceğini söyledi. Başka bir yetkiliye bağlayacağını iletti ama, aktardığı numarada tık yoktu.
Şimdi sizlere soruyorum, normal çalışma süresi 20 yıl çalışmış, doğal emekli olmuş, istemeden genetik kas hastalığına yakalanmış, ayakta kalmak için, yük olmamak çalıştığı dönem parasını fizik tedaviye harcamış biri: Emekli Parası olduğu ve yalnız yaşadığı için, EVE GİREN PARA 1400 TL si, olduğundan, bakım parası alamayan biri, 3. Katta bundan sonra hapis hayatı yaşayacak biri;
Kime güvensin, zaten bankalarda, işitme engelliyi anlayan yok, yaşlıyı evde ziyaret edip, parasını eline veren yok. Yakınları parasını aldığında, hepsini eline mi teslim ediyor? Hiç sanmıyorum.

Hayatını düzenleyecek aklından başka bir şeyi olmayan biri bu ülkede, asansörsüz evde, binanın balkonuna asansör yaptırmak için kendi başına araştıran biri, ne yapsın. İnadına hediye gibi verilen bir parayı almak isteyen biri, büyük bir bankanın, bankada çok parası olmadığı için, yüzüne bakılmayan bankadan nasıl ayrılır, bir başka bankaya nasıl geçer.

Yanlızca,
Krediniz olduğunda
Birileri yüzünüze bakar bir toplum mu olduk?.

GÜLÜZAR RESULOĞLU

POZİTİF ENGELLİLER


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS