Pozitif Çözüm Ortağıyız!.

09.01.2016 tarihinde yayınlandı, 10091 kez okundu

Bu yazımda engelli sorunlarını sizlerle hasbihal etmek Engelli çocuklara verilen özel eğitim ve rehabilitasyonun önemi ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin sorunlarını ele almak istedim. 


Eğitim ve rehabilitasyon; Görme, bedensel, işitme ve zihinsel engelli çocuklarımıza destek eğitimi veren kurumlar. Bu eğitimler ayda 8 seans bireysel 4 seansta grup olmak üzere toplamda 12 seans halinde gerçekleşmekte. Durumu iyi olan daha fazla özel ders aldıran ailelerimizde var.


   Engelli birey için devlet kuruma 12 seansa göre eğitim ödemesi yapıyor. Bu kapsamda engelli kardeşlerimiz, Devlet Eğitim ve Araştırma Hastane sinden raporunu alır.
Sağlık Kurulundan alınan rapor Rehberlik Araştırma Merkezine kısa adı (RAM)a götürülür ve RAM bu rapora göre yeni bir eğitim raporu düzenler. Bu rapora göre de Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri kendi uyguladıkları programlara uygunluk derecesine göre bu eğitimleri verirler.


Örneğin; Çok başarılı olanlar kurumlar, bir eğitim programı olan ve o alanda uzmanlaşan kurumlardır.

   Engelli öğrencilere yönelik eğitim veren öğretmenler daha önceleri Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmenliğinden alan mezunu öğretmenler.
Daha sonra Talim ve Terbiye Kurulunun aldığı karar sonrasında Sınıf Öğretmenliği mezunu olup 160 saat eğitim kursunu bitiren öğretmenler aldıkları sertifika ile Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapabiliyor.
Öncelikle şunu belirtmem gerekir; engelli eğitimi iğne ile kuyu kazmak kadar zor ve sabır isteyen bir eğitim sürecidir. Eğitim verilen zihinsel engelli bir eylerin IQ seviyeleri 40-50-60 civarında.


   Bu öğrenciler bugün Türkiye genelinde aldığı eğitimi üç gün sonra unutabiliyor. Öz bakım becerileri dediğimiz alışkanlıkları çok zayıf veya yok gibi.
Bunun yanı sıra sosyal yaşamda karşılaştıkları sıkıntılar var. İşte Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde hayata dair hangi eğitim varsa bu engelli bireylere veriliyor.
Verilen bu eğitimlerin önemine ve faydasına gelince; Engelli bireyler buralarda aldıkları eğitim ve rehabilitasyon ile bir ölçüde sağlığına da kavuşuyor hayata da adapte oluyor ve sosyalleşebiliyorlar. Bu konuda dernek olarak takip ettiğimiz çok güzel örnekler var. Bununla beraber bu merkezler de verilen eğitimler engelli bireylerin ailelerine de çok büyük yararlar sağlıyor. Çünkü burada sabırla ve uzmanlar tarafından verilen eğitimler engelli bireylerin hayatını kolaylaştırdığı gibi ailenin de hayatını kolaylaştırıyor.
Bunlar engelli bireylerin sosyalleşmesine ve haya ta tutunmasına vesile oluyor. Bakın şöyle de bir örnek vereyim eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine kucakta gelip verilen eğitim ve rehabilitasyon sonrasında yürüyen öğrencilere şahidim güzel sonuçlar var. Birçok alanda olduğu gibi maalesef engelli eğitiminin istismarını yapanlar olduğu için bu konuda;


Gönül isterdiki nüfus oranına göre belli bir okul kotası olsun.

   Sadece engelli bireylerin değil hizmet veren kurumlarında Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin sorunları da çok. Engellilere verilen eğitim çok kar getiren bir alan olarak düşünüldüğü için bir defa açılan merkez sayısı çok fazla.


   Yapılan suistimallerden dolayı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri üçkağıtçılığın olduğu, devletin dolandırıdığı yerlermiş gibi haksız bir itham ve algı ile karşı karşıyalar. Maalesef bu konuda devletin özellikle Milli Eğitim Bakanlığının tavrı da bu yönde. Bunun yanı sıra özel eğitim görmesi gereken engellilerin raporunun RAM tarafından engellenmesi, göz ardı edilmesi ayrı bir sorun.


   Eğitim görmesi gereken engellilere yönelik bazı ailelerin vurdum duymazlığı ve eğitim alan bazı öğrencilerin ailesinin bu eğitime karşı duyarsız kalması ayrı bir sorun.
Çevrenin eğitim alan öğrenciye karşı tutumu ayrı bir sorun. Sorun çok yani.


Çözüm önerim nedir?


   Başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere RAM ve diğer kurum yetkilileri engelli ve engelli ailelerini vebalı, üçkağıtçı, devleti dolandıran birey olarak görmemeli. Her engelli ailesinin eğitim alan bireyin kurumların tabi olduğu sorumluluklar en ince ayrıntılarına kadar belli. Rutin denetlemeler zaten yapılıyor. Gelin ekstradan denetlemeler yapın diyorum yetkililere. Hatta bizlerde STK’lar olarak yardımcı olalım. Yönetmeliğe uymayanları ağır şekilde cezalandırın, engelli ailesi istismar ediyorsa aile ve sosyal politikalar bakanlığı bu çocuklara sahip sıkıp aileden alınsın. Eğitim amacı için kuru lan amacına hizmet etmeyen kurumlarıda kapatın.


   Ama lütfen toplumda önemli bir nüfusa sahip engellilere yönelik eğitimi önemseyin ve devletle bu konuda çözüm ortağı olan STK’lara özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine de hak ettiği değeri lütfen verin diyorum. Bakın bu konuda şunu da eklemek isterim başta Valilerimiz, Milli Eğitim Müdürlerimiz olmak üzere denetlemelerin dışında acaba kaç sefer bir eğitim merkezini ziyaret ederek bu engelli çocuklar nasıl eğitiliyor, nasıl evlerinden alınıyor, hangi sosyal faaliyetlerde bulunuyor, engellilerin ve ailerlerinin sorunları nelerdir diye bir gün olsun ne soruyorlar nede herhangi bir ziyarette bulunuyorlar.


Sözde Herkes engelli dostu ne acı bir tablo biz yılda bir iki gün değil üç yüz atmış beş gün hatırlanmak istiyoruz. Diyor engelli Bireyler...


   Türkiye’de bu eğitim işini yürüten seksen bir ilde 1.800 ün üzerinde kurum olduğu ve bu alanda 39 binin üzerinde insan istihdam edildiği söyleniyor. Kimsenin görevini layıkıile yapmayanlardan dolayı gönül ve sabır işi olan eğitime gönül veren insanları karalamaya yıpratmaya da hakkı yok. Bu dürüst eğitim gönüllülerinin de, yanlış yapan kurum sahibi, öğretmen ve hizmetli gibi yanlış yapanlar hakkında daha duyarlı olmaları ve bu tür suistimal yapanlar hakkında yetkililere suç duyurusunda bulunmalı bizlere bilgi vermeli diye düşünüyorum.


   Aynı durum engelli dernekleri ve STK’lar içinde geçerli. Orda da istismarlar söz konusu çoğu STK’ları özel özel eğim kurum sahipleri kuruyor kurduruyor STK’ları kurumlar yönetiyor.


   Her kurum işini yapmalı yapmayanlar deşifre edilip cezalandırılmalı. Maalesef bu yok. Gönül isterdi ki konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları nın yetkilileri ile engellilere yönelik etkinliklerde ve engellilere yönelik çalışmalarda bir araya gelelim, birbirimizi ziyaret edelim, ortak çalışmalar ortaya koyalım. Maalesef buda olmadı şimdiye kadar.
Kamu kurum kuruluşlarımızla engelli dernekleri mizle bir araya gelmek ortak proje üretmek isterim. Mesela olmayan ve ciddi desteklerin verildiği engelli ve üstün zekalı çocuklar kulübü kurulabilir. İnanın istenirse ve işbirliği yapılabilirse engelli çocuklarımız için çok şeyler yapılabilir.


   Başta ben engelli çocuklarımızı çok seviyorum. Bizim bir sloganımız var; rotamız belli... daima ileri... Biz seksen bir ilde büyük bir engelliler aileyiz. Engelli bir çocuğa bakmak, onunla 24 saat geçirmek gerçekten çok zor, meşakkatli ve sabır gerektiriyor. Bunu bir engelli kardeşi olarak çok iyi biliyorum. Ama Allah tarafından bu çocuklarımıza baktığımız zaman büyük bir sevgi duyuyorsunuz. İşte bizlerde bu sevgi ile bu çocuklarımızı eğitmeye ve rehabilite etmeye gayret ediyoruz, emek veriyoruz. İşte bu verilen emekler ve gayretler sonrasında yürümeye başlayan, gelişme gösteren çocuklarımızı görünce inan dünyanın en bahtiyar insan oluyorum. İşte engelliler adına benimde yetkililer den beklentim bu emeklerin sonuçlarının takdir edilmesi ve görülmesidir.


   Çünkü bu çocuklarımızın sadakaya merhamete değil sevgi ve eğitime ihtiyacı var. PEED engellilerin, engelli ailelerinin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmekte, www.engellisikayetleri.com - www.engelliistekleri.com bilgi portalları, Pozitif News Gazetesi, www.engellilergazetesi.com ile takip etmekte ve önemli bir görev üstlenmektedir. Engelli bireylerin karşılaştığı sıkıntıların çözümü noktasın da çaba göstermekteyiz. Daha önceleri hastanelerimizde engelli kardeşlerimizden sağlık kurulu raporu için para talep ediliyordu.


   Daha sonra Özürlüler İdaresi Başkanlığının yayınladığı genelge ile engellilerden hiçbir ad altında para alınmıyor ama sağlık kurulu için verilen randevu tarihleri bir ayla üç aya kadar uzuyor. Engelli kardeşlerimiz için sağlık kuru ve rapor alabilmek kördüğüm yıllardır çözülemiyor. Hal böyle olunca eğitimin bilincinde olmayan ailelerimiz de bu rapor ve eğitimden vazgeçiyor. Diyelim ki raporu aldınız. Milli Eğitim Müdürlüğüne gelince maalesef burada aileyi özel eğitimin faydalarını anlatacak, yönlendirecek personel de yok denecek kadar az diyorlar.


   Bunlar engelli kardeşlerimiz için sıkıntı.
Özel eğitimin bilincinde olmayan ve bunun öneminin anlatılmadı ailelerimizin isteğine göre engelli öğrencinin eğitim görüp görmemesine karar veriyor. Bu engelli kardeşlerimiz için çok büyük bir vebal çünkü sabırla ve sevgi ile verilen eğitim sonrasında ben birçok engelli kardeşimizin 3-5 yıl içersinde hangi mucizelere imza attığının canlı şahitlerim. Engelli bireylerin bir vebalı gibi değil de hayata kazandırılmasında bir eğitim ve çözüm ortağı olarak görüldüğü engelsiz bir Türkiye hayal ediyorum.
Bu konuda da başta Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma, Sağlık, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Valililerimiz ve ilgili müdürlüklerimize şu çağrıda bulunuyorum; Gelin bu eğitim merkezlerini en ince detayına kadar inceleyin. Bu denetlemelerde bizlerde sizlere yardımcı olalım. Hatası, eksiği olana hak ettiği cezayı verin. Ama bu işi liyakatle yapan Kurumları da diğerleri ile aynı kefeye koymayın.


   Bilakis vereceğiniz destek ve önerilerinizle engellilerimize yönelik daha güzel çalışmalara imza atalım. Bu köşemden çok bilmişlik yapmak istemi yorum ama yüreğim yanıyor. Pozitif bakıp çözüm bekleyen bir konuya temas etmek ve sıkıntıları yetkililerimizle kamuoyu ile paylaşıp hasbihal etmek istedim.
Benim tek isteğim engelli çocuklarımıza ve ailelerine yönelik eğitim ve rehabilitasyonun öneminin anlaşılması ve bu konuda yetkililerimizin bu eğitime ve eğitime katkı sunan STK'lara özel özel eğitim kurslarına bu alanda hizmet veren öğretmenlerimize karşı biraz daha sağduyulu yaklaşmalarını diliyorum.
Sürçü lisan ettiysek affımı istirham ederim


Not : Bir sonraki sayımızdan itibaren Yetkili kurum kuruluşlara bu konuda sözüm var diyen her insana Eğitimci, Doktor, Hukukçu, Söz Bizde deyip röportaj, dilek ve isteklerine yer vereceğim bana ulaşmak için e-posta: ismail@engellidostu.net e maillerinizi bekler ve ayrıca; Hoş kalın hoşça kalın Allah’a Emanet olun.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS