DÜŞLERİM VE DÜŞLER AKADEMİSİ

20.12.2016 tarihinde yayınlandı, 831 kez okundu

Beşiktaş belediyesinde, Kent konseyinde, engelli meclisinde Ercan Tutal ile tanıştım, AYDER alternatif yaşam derneğinin kurucusu idi, Antalya Kaş'ta Düşler Akademisini kurmuştu, tepede güzel bir yerdi, 2014 de oraya gittim, kas hastalarına  uygun mu diye değerlendirmek hem de tepeden tüm güzelliği seyretmek. Kamp ın çalışma sistemi çok güzeldi, konaklama ücretsiz, refakatçı ile kapıya kadar gidiyordunuz, refakatçı almıyorlardı, bu da hayatlarını tek başına sürdüremeyen kas hastalarına uygun değildi.

Kampta sizinle, ülkenin dört bir yanından gelen  ve yurt dışından gönüllülerden oluşan kaliteli, özel seçilmiş ekip sizinle ilgileniyordu, bundan daha güzel ne olabilirdi. Hasta altı bezi bağlayabilirler miydi? Hala aklımda sorulmamış bir soru olarak durur.

 Atatürk hava limanına, derneğin engelli liftli aracı bırakmıştı, akülü araçla başka nasıl uçağa kadar gidebilirdim. Dalaman a uçtum, oradan özel ücretli transferle, Düşler akademisine vardım, onlar çok yoğun gün geçirmişlerdi, benimle ilk anda ve saatlerde ilgilenemediler, biraz kırılmıştım.

 5 gün kaldım, bu 5 gün içinde denize gittik, kampta deneyimlerimizi paylaştık. Kaş tepeden bir mavi ve yeşilin resmi geçidi gibi gözlerinizi ve aklınızı dinlendiriyordu. At çiftliği vardı, ata bindik, en güzeli ben özel dalma tüpleri ile, Ercan Tutal ve ekibinin bilgi vermesiyle denizin dibine daldım. Benim yanımda suyun dibine dalarken Ercan bey dostum vardı.

 2 saat suda yüzdüm, karaya çıkma şansım yoktu, yürüyemiyordum, yerde sürünerek biraz taşların üstüne çıkıyordum, sürünerek denize girebiliyordum. Ama gene de deniz dibinde kumlara dokunmak olağanüstü güzeldi, benim iki çok ciddi alışkanlığım var bol su içmek ve tuvalet aramak, denizin dibinde ağzımda tüp varken, ağızlığı çıkarmayın diye uyarmıştı Ercan bey, kim dinler, çok susadım ve tüpü ağzımdan çıkardım su içmek için, Ercan bey panik oldu, hazırlıklıydı aman sakın bir daha yapma dedi.

 Son gün Kaşa indik, akşam bir bara gittik, Kaş'ın içi engellilere uygun değildi, İstanbul'dan gençlik ve SAĞLIKLI  yıllarımdan arkadaşım, ve dostumun Avrupa görmüş arkadaşının mekanının gittik, rampası ve engelli tuvaleti yoktu, sadece 1 metreye 1 metre ebadında tahtadan bile olsa, sandalyeler için rampa yeterdi, ama buna bile gerek görmemişti, bizim Avrupa görmüş aydınlarımız. Engelli olduktan sonra, sağlıklı günlerimde  birlikte gezdiğimiz, tatillere gittiğimiz hiç bir arkadaşım ve ailemden birisi ile bir tatile gitmemiştim.

 Buna alışmam çok zor oldu, kişisel gelişim kitaplarından biri olan; Tanrı ile konuşmak kitabının ön sözünde şu yazıyordu,' bulunduğunuz koşullara uygun arkadaş seçin ki, beklenti içine girip incinmeyesiniz.'       

 Kaş belediye Başkanı ile konuşsam neler değişirdi, biraz şarap ama çok az çünkü dışarıda, çok alkol alırsanız kaslarınız gevşer bedeniniz itaat etmez düşersiniz. Dört saattir dışarıdaydık, engelli tuvaletini sordum, engelli tuvaleti yoktu, tuvalet, dışarıda yanda 30 basamaklı ve tutunmak için trabzan olmayan dik bir kaledeydi, yani bedensel engellilere uygun tuvalet Kaşın içinde Marina’da gördüm, başka yerde görmedim, tutunma barı olmadığı gibi engellilere uygun değildi, 

 Derneklerimizi ve Avrupa'daki dernekleri kıyaslarken, T. Kas hastalıkları dernek başkanımız Coşkun hocam, Avrupa’da derneklerde görev yapan, yüzlerce gönüllüden söz eder; Düşler Akademisinde gönüllü çoktu, nedenini incelediğimde bana göre, ücretsiz tatil yapabileceğiniz, kendi yaşınızda, gençler çoğunlukta arkadaş bulabileceğiniz, yabancı dilinizi geliştire bileceğiniz bir yer. Dedim ya bir kas hastasına günde 3 defa yemek yedirecek biri bulunur mu? Diye soramadım..  

 Öğreniyorum ve hatırlıyorum, söz vermiştim kas hastalarına, ülkenin her yerinde her şeye katlanan, annelerimiz ve çocuklarına, deniz kenarında Avrupa görmemiş aydınların oluşturduğu engelsiz çiftlik hayalim var.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS