Göçmenlerin İçini Isıtan Pedallar

09.11.2014 07:18:00 tarihinde eklendi, 1842 kez okundu
Göçmenlere dağıtılan çorba Şefkat-Der´in Evsizler Evi´nde kaynıyor. Amaç yalnız olmadıklarını hissettirmek

Herkesin uyuduğu saatlerde çıkıyorlar sokaklara. Bisikletleriyle İstanbul'u semt semt pedallıyorlar. İlk durakları Şefkat-Der'in Beyoğlu'ndaki Evsizler Evi. Orada yaşayan evsizlerin kaynattıkları çorbaları termoslara doldurup yola koyuluyorlar. Güzergahları ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı yerler. Gece boyunca sokaklarda, parklarda, alt geçitlerde ve hastanelerin acil servislerinde rastladıkları sığınmacılara sıcak çorba dağıtıp, onların dertlerini dinliyorlar. Kimi öğrenci, kimi garson, kimiyse engelli... Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği gönüllüleri, "sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz" diyorlar.

Göçmenlere dağıtılan çorba Şefkat-Der'in Evsizler Evi'nde kaynıyor.

Amaç yalnız olmadıklarını hissettirmek

Kış yaklaşırken Şefkat-Der'in "Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği" de gönüllülerin katılımıyla genişliyor. Amaç, havaların soğuduğu bugünlerde devlet kurumlarını ve sorumluları harekete geçirmek. Gönüllüler, İstanbul'da sayılarının 10 bine yakın olduğunu tahmin ettikleri evsizlere "yalnız değilsiniz" mesajı vermek istiyor. Bunun için her gece 23.30'da Evsizler Evi'nde kaynayan çorbaları termoslarına doldurup İstanbul'daki göçmenlere ve evsizlere dağıtmaya çıkıyorlar.

Arapça öğreniyorlar

"Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği"nin mobil dağıtım ekibi olan bisikletli gönüllüleri, sokaklarda rastladıkları mültecilerin çoğunun Türkçe bilmediğini anlatıyor. Kendilerini görünce sığınmacıların yüzlerinde beliren şaşkınlıktan çok etkilendiklerini söyleyen gönüllüler, onlarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek için Arapça öğrenmeye başlamışlar. Sığınmacıların asla ihtiyaçlarından fazlasını kabul etmediklerini söyleyen gönüllülerden Özgür Gönülalan, çorba dağıtımı esnasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Gönüllüler, amaçlarının Türkiye'ye sığınan göçmenlere yalnız olmadıklarını hissettirmek olduğunu söylüyor.

"Engelsiz Pedallar Derneği organizasyonlarında ve günlük hayatlarımızda bisiklet kullanırken İstanbul'un birçok semtinde evsizlerin sur içlerinde, parklarda, geçitlerde zor koşullarda yaşadıklarını gözlemliyorduk. Onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırırken yolumuz Şefkat-Der ile kesişti. Çorba dağıttığımız evsizlerin yüzlerinde önce bir şaşkınlık ifadesi beliriyor. İnanmakta güçlük çekiyorlar. Fakat sonrasında gelen minnettarlık ve mutluluk hisleri de bizim içimizi ısıtıyor."

Termosa ihtiyaçları var

Bisikletli gönüllüler, şimdilik 10 kişilik bir ekip. Gönüllülerden Utku Erdoğan, "Çorba dağıtımına bir kere katılan arkadaşlarımız, sonraki günler de gelmek istiyor. Engelsiz Pedal olarak tanıştığımız engelli arkadaşlarımız da bize katılıyorlar. Sayımız artmasa da sabit kalması bizim için yeterli" diyor. Grubun üyelerinden Elif Dermihan ise "Çorba Mobil" adında bir kasalı bisiklet tasarlattırıp üretmek istediklerini anlatıyor. Gece geç saatlere kadar soğukta pedal çevirdikleri için grup üyeleri daha iyi termoslara ihtiyaç duyuyor. Tek bir dolumda 6-7 saat dağıtımda kalmak istediklerini söyleyen Demirhan, "Kendi imkanlarımızla aldığımız termoslar sürekli sorun çıkartıyor ve ısıyı çok çabuk kaybediyorlar. Bu yüzden daha iyi termoslara ihtiyacımız var. Dışarıda bizler de çok rüzgar yiyoruz, yağmur yağdığındaysa her şey daha da zorlaşıyor. Kaliteli bisiklet giyimine ihtiyacımız var" diyor.

Kaynak: Al Jazeera


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS