Samsun´da Mavi Işıklar

28.06.2014 13:12:00 tarihinde eklendi, 11219 kez okundu
Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı, engelli vatandaşların umut kaynağı olmaya devam ediyor.

Avrupa’da sayılı olan, Türkiye’de eşi ve benzeri bulunmayan Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı, engelli vatandaşların umut kaynağı olmaya devam ediyor.

Doğupark alanında bulunan ve 7 milyon liralık yatırımla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’na, Avrupa ve Türkiye’den engelli vatandaşlar akın ediyor. Engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, engelleri yüzünden tatil imkanı bulamayan çocuklar ve ailelerine ücretsiz tatil imkanı sağlayan Mavi Işıklar Kampı, Avrupa’nın birçok ülkesine örnek oluyor.

Almanya’da yaşadığı dönemde 2008 yılında ailesi birlikte iznini kullanmak için karayolu ile Türkiye’ye gelirken Bulgaristan’da trafik kazası geçirip C3 kırığı oluşan Şahine Borman’ın göğüsten aşağısı felçli oldu. Bir süre tedavisini Almanya’da sürdüren, daha sonra Türkiye’ye ailesi ile tatile gelen Şahine Borman, Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nı öğrendi. Tatile geldiği Samsun’da kampa katılan Şahine Borman, buraya hayran kaldı. Bunun üzerine Almanya’da ikamet eden gurbetçi aile Şahine Borman için kesin dönüş yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren 60 yaşındaki Şahine Borman, “Buradaki rahatlık Almanya’da yok. Engelliler için burası çok güzel. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun” dedi.

Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nın Başbakanlık ödülü almış çok özel projelerden bir tanesi olduğunu söyleyen Tesis Sorumlusu Güngör Doğanay, “Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde tamamıyla kendi imkanlarımızla projelendirdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz çok önemli projelerden birisidir. Konaklamalarımızda sadece yemek ücreti talep ediliyor. Bunların haricinde içeride kullanılabilir olan bütün alanlar tamamıyla ücretsiz ve engellilerimize açık alandır. Havuzumuz 154 cm yükseklikte olup, 250 m2’lik bir alana sahiptir. Bunun içerisinde 2 tane uzman beden eğitimi mezunumuz ve aynı zamanda engeliler üzerine ihtisas yapmış biri bay, biri bayan olmak eğitmenimiz görev yapmaktadır. 3 adet asansörümüz bulunmakta olup, spastik veya suya hiç giremeyen, vücudunun hiçbir uzuvlarını kullanamayan engelli vatandaşlarımızı rahat bir şekilde suya girmeleri sağlanıyor. 2013 yılında faaliyete giren, henüz bir yaşına girmiş olmasına rağmen ülkemizin ve dünyanın çok farklı ülkelerinden kampımıza misafir gelmektedir. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayı bütün engelli vatandaşlarımızın kullanmasını istiyoruz ve bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

haber: OSMAN YILMAZ
SAMSUN


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS