Engellilere sağlıklı üreme anlatıldı

14.12.2017 20:07:00 tarihinde eklendi, 18236 kez okundu
SBÜ Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Yaprak Üstün koordinesinde engelliler için ’Sağlıklı Üreme’ çalıştayı düzenlendi.

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Elif Güler Kazancı, Türkiye Engelliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Saime Toptan, Zihinsel Engelliler Federasyon Başkanı Aynur Dankaz, Sağlık Bakanlığı ve Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kuruluşlardan üst düzey yönetici ve çok sayıda engelli bireyin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda engellilerde sağlıklı, cinsellik ve sağlıklı üreme konuları etraflıca ele alındı. SBÜ Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Prof. Dr. Yaprak Üstün, "Entelektüel ve gelişimsel engelliliğe bakılmaksızın tüm kadınların cinselliği yaşamaya, cinsellik ve üreme sağlığı konusunda bilgi ve gerekli hizmetleri almaya hakkı vardır. Yazık ki bu hak, engelliler olunca ihmal edilen ve gözden kaçan bir konu. Çünkü engelli kadınlar çoğu kimse tarafından ‘aseksüel’ olarak görülmektedir. Ancak unutulmamalı ki engelli nüfusu tüm dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12.5’ini oluşturmakta ve ülkemizde de yaklaşık 5 milyon civarında engelli insan bulunmaktadır. Dolayısıyla böyle bir topluluğu göz ardı etmek ne insani, ne vicdani ne de siyasi açıdan mümkün değildir" diye konuştu.

Prof. Dr. Yaprak Üstün, sözlerine şöyle devam etti:

"Hele de her insan gelecekte bir engelli adayı iken. Engelli kadınların cinsel istismara uğrama ihtimalleri üç kat daha fazladır. Mental yetersizlikleri olanlar en kırılgan gruptur. Engelli kadınların üreme sağlığı konusunda yaşadıkları problemleri ele alıp, onlara ne tür hizmetler ve çözümler sunulması gerektiğini ele almayı planladığımız bu toplantıya katılımınız konunun önemini gözler önüne sermemizi sağlamıştır. Bu alanda yaşanılan sorunların tespiti ve çözüm üretilmesi amacıyla düzenlediğimiz bu çalıştay tüm engelli kardeşlerimize faydalı olacağına inancım sonsuz."

Engelli bireylere bebek bakım ünitelerinin gezdirilmesiyle ve yerinde bilgiler verilmesiyle çalıştay sona erdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS