Yaşam Butonu Kapatıldı

26.11.2017 15:21:00 tarihinde eklendi, 9173 kez okundu
Ankara Valiliği’nin, ihtiyaç anında yaşlıların tek tuşla yardıma ulaşabilmesi amacıyla 2011 yılında başlattığı ‘Yaşam Destek Merkezi’ projesindeki buton 6 yıl sonra sustu. Valilik projenin tamamlandığı için bitirildiğini açıklarken SABEV Başkanı İlhan Tomanbay da, “Yaşlılar ‘kapatmayın’ diyerek ağladı” dedi.

Ankara Valiliği’nin yalnız yaşayan, hasta, yaşlı ve engelliler için evlerine yerleştirilen özel cihazlar aracılığıyla 7 gün 24 saat kontrol imkânı sunduğu Yaşam Destek Merkezi projesi sona erdi. 1 Şubat 2011 yılında başlatılan ve Ankara Valiliği ile Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı (SABEV) işbirliğiyle yürütülen sistem, ambulanstan ev temizliğine, hastane randevusundan ilaç alım saatine kadar geniş hizmet imkânı sunuyordu. Sosyo ekonomik durumu olmayan, yalnız yaşayan bin yaşlı vatandaşın faydalandığı sistem, yaşlı, hasta, engelli ve yatalak hastaların evlerinde bir yere kurulan özel çağrı cihazı ve boyunlarına astıkları veya bileklik olarak taktıkları bir düğme yoluyla en kısa sürede merkeze ulaşmalarını sağlıyordu.

YAŞLILAR ARAYIP AĞLADI
Valilik tarafından her yıl yenilenen sözleşmenin bu yıl tek taraflı feshedildiğini belirten SABEV Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay, mayıs ayında sistemin durdurulduğunu söyledi. Uygulamadan yararlanan yaşlıların çok üzüldüğünü belirten Tomanbay şöyle konuştu:
“Projeye 1 Şubat 2011’de başlamıştık. Sözleşmemiz her yıl yenileniyordu 31 Mayıs 2017 tarihinde Valilik tek taraflı feshetme kararı aldı. Sistemde çalışan personelimizi kıdem tazminatlarını vererek işten çıkarmak zorunda kaldık. Sistemden yararlanan yaşlılar bizi arayarak, ‘Kapatmayın’ deyip hüngür hüngür ağladı. En çok onlar üzüldüler.

BAKANLIK RAPOR HAZIRLADI
Kullananlar BİMER’e CİMER’e yazı yazmışlar. Bizzat İçişleri Bakanı’nın talimatıyla bakanlık bir rapor hazırlamış. Ama şu ana kadar bir gelişme olmadı. Valilik’ten bize gelen resmi yazıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 15 Temmuz’dan sonra sivil toplum kuruluşlarına ödenek ayırmadığı Valiliğin de kendi imkanlarıyla bunu yürütemeyeceği bildirildi. Sistem sona ermiş oldu.”

VALİLİK: PROJENİN SÜRESİ DOLDU
Ankara Valiliği ise projenin süresi bittiği için faaliyetin durdurulduğunu bildirdi. Valilik yetkilileri, Hürriyet Ankara’ya “Bu bir hizmet değil, Bakanlık destekli sosyal projeydi. Projenin süresi dolduğu için faaliyet durdu. Proje tamamlanmış oldu” açıklamasını yaptı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS