Toplu ulaşıma 318 milyon liralık ´ücretsiz seyahat´ desteği

28.09.2017 14:31:00 tarihinde eklendi, 417 kez okundu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının faydalandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında, şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere son 2,5 yılda 318 milyon lira gelir desteği verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının faydalandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında, ilgili belediyeler aracılığıyla şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere son 2,5 yılda 318 milyon lira gelir desteği sağlandı.

Bakanlık tarafından, engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının faydalandığı ücretsiz seyahat uygulamasıyla ilgili belediyeler aracılığıyla şehir içi toplu ulaşıma yönelik hizmetler sunan işletmecilere gelir desteği ödemeleri gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda yapılacak ödemelere yönelik 6 Ocak 2016'da çıkarılan yönetmelik çerçevesinde, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz yolu ulaşımı aracı için aylık 750 lira destek veriliyor.

Her bir toplu ulaşım aracı için olmak üzere Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinde hizmet verenlere aylık bin, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde hizmet verenlere aylık 750, büyükşehir belediyesi olmayan illerde hizmet verenlere de aylık 600 lira destek sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı verilerine göre, ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında ilgili belediyeler aracılığıyla şehir içi toplu ulaşıma yönelik hizmetler sunan işletmecilere son 2,5 yılda 318 milyon lira gelir desteği verildi.

Türkiye'de hali hazırda ücretsiz veya indirimli seyahat hizmetinden yararlanma hakkına sahip 65 yaş üzerinde 6 milyon 651 bin 503 kişi ile 461 bin 850 engelli bulunuyor.

65 yaş üzerindeki vatandaşlar nüfus cüzdanları, engelliler ise Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerince verilen "engelliler için kimlik kartı" ile bu haktan yararlanabiliyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS