Engelini Yenen Arkadaşlarımız´dan Polat Sarıçiçek İle Özel Röportaj

10.09.2017 17:50:00 tarihinde eklendi, 9403 kez okundu
Pozitif Engelliler Eğitim Derneği Editiörü Gülüzar RESULOĞLU ve Engelini Yenen Polat SARIÇİÇEK ile yapılan Röportaj

ENGELİNİ YENEN ARKADAŞLARIMIZDAN; POLAT SARIÇİÇEK'E SORDUK

 

Soru: Merhaba, kendinizi tanıtır mısınız?

Cevap:  Adım Polat Sarıçiçek 1983 Sivas doğumluyum. Evli 3 kız çocuğu babasıyım. 5 Yıldır İstanbul da ikamet etmekteyim.

 

Soru:  Engelliniz nedir, size nasıl zorluklar çıkarıyor?

Cevap: J.R.A ( Juvunel Romotoid Artrid ) hastasıyım 27 yılı aşkın bir süredir bu hastalıkla mücadele ediyorum. Bu hastalığın bana verdiği zorluklar saymakla bitmez ama ben o engelleri çoktan aşmış biriyim.

 

Soru:  Çok başarılı olduğunuzu biliyorum. Nasıl bir eğitim aldınız?

Cevap:  Bir gün dahi eğitim almadım. Okuma yazma gibi eğitim gerektiren bilgilere,  kendi kendime sahip oldum. Başarılı olmak için çok emek verdim.

 

Soru:   Eğitim sürecinde nasıl zorluklar yaşadınız?

Cevap:  Okula başlayacağım yıllar da yakalandığım hastalık yüzünden bir eğitim hayatım olmadı.

 

Soru:  İş hayatınızı, mekan olarak nerede sürdürüyorsunuz?

Cevap:  İş hayatımda bağlı olarak çalıştığım bir kurum ya da kuruluş yok. Çalışmalarımı genellikle evimden yapıyorum. Zaman, zaman "Pozitif Engelliler Eğitim Derneği" ile de iş konusunda görüşmelerim oluyor.

 

Soru:  Yaptığınız işlerden ve projelerinizden söz eder misiniz?

Cevap:  Bireysel anlamda yaptığım bazı projelerim var ama işlerin ve hayatın yoğun temposundan dolayı zaman ayıramıyorum. Yine de ileride ses getirmesini umut ettiğim projelerim var ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum.

 

Soru:   Hayaliniz ne idi, hayallerinize ulaştınız mı?

Cevap:  İnsanoğlunun hayalleri bitmez ve birçok insan hayallerine kavuşamamıştır. Ben ise hayal ettiklerimin çoğuna ulaştım diyebilirim. Ulaşamadığım hayallerim illa ki vardır ama onlar içinde mücadele etmeye devam ediyorum.

 

Soru:   Neler okursunuz?

Cevap:  Okumayı öğrenmeyi çok severim özellikle şu tarz şeyler okurum desem yalan olur ama bana bilgi verecek ufkumu açacak kitaplar tercihim oluyor. Kitap okuma alışkanlığım yeteri düzeyde olmasa da okumak benim vazgeçilmezlerimden biri diyebilirim.

 

Soru:   İletişim içinde olduğunuz veya üye olduğunuz dernekler var mı?

Cevap:  Üye olduğum dernekler olarak ilk önce "Pozitif Engelliler Eğitim Derneği" ve "Boğaziçi Engelliler Derneği" olarak sayabilirim. Boğaziçi Engelliler Derneği'nde yönetim kurulu üyesi olarak 2 dönem görev aldım.

 

Soru:  Derneklere dair düşünceleriniz neler?

Cevap:  Dernekçilik aslında olması gereken bir oluşum ama son yıllarda özellikle engellilerin adı kullanılarak açılan derneklerin doğru işler yapmadığını gördüm ve yüzlerce derneğin,  kötü engellileri istismar ettiklerine şahit oldum. Az önce de ifade ettiğin 2 dernek yani "Pozitif Engelliler Eğitim Derneği" ve  "Boğaziçi Engelliler Derneği" diğerlerine kıyasla daha iyi işlere imza atıyorlar.

 

Soru:  İş ilişkileriniz nasıl ve kimlerle iş birliği yapıyorsunuz?

Cevap:  Şuan için büyük çaplı iş ilişkilerim yok. İş birliği yaptığım daha doğru bir ifade ile iş konusunda fikir alışverişi yaptığım kişi ya da kişiler var.

 

Soru:  Hayatınızda keşkeleriniz var mı?

Cevap:  Her insanın hayatında olduğu gibi benimde hayatımda keşkelerim tabi ki var ama geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe bakmayı tercih ediyorum.

 

Soru:  Sanırım evlisiniz ve çocuklarınız var. Nasıl evlendiniz? Çocuklar hayatınıza ne kattı.

Cevap:  Evet 11 yıllık evliyim 3 kızım var. Eşimle birbirimizi severek evlendik. Çocuklarımız hayatımıza çok büyük anlam kattı. Yaşamın tadı tuzu çocuklar desem yalan olmaz sanırım.

 

Soru:   Çocuklar engelinizi nasıl karşılıyor, nasıl soruları ve sorunları oldu?

Cevap:  En güzel soru buydu bence. Çocuklar engelli bir babaya sahip olmanın zorluklarını tabi ki de yaşadılar ve zaman, zaman da yaşamaya devam edeceklerdir.

 

Soru:  Geçimizi nasıl sağlıyorsunuz?

Cevap:  Geçimimizi devletin ödediği maaşlar ile sağlıyoruz. Oturduğumuz evin kira olması sebebi ile zorlanıyoruz ama kimseye muhtaç olmadan geçinmek için büyük gayret gösteriyoruz.

 

Soru:  Devlet desteği var mı?

Cevap:  Her engelliye ya da durumu olmayanlara devletin belli ölçüde desteği var.

 

Soru:  Sağlığınızı daha kötüleşmemek adına nasıl koruyorsunuz?

Cevap:  Hastalığımın daha fazla ilerleyip hayatı bana zorlaştırmaması için düzenli olarak hastane kontrollerimi yaptırıyorum.

 

Soru:  Hastalığınız genetik mi?

Cevap:  Hastalığım genetik değil. Her insanda görülebilecek bir rahatsızlık ama çok sık görülmeyen bir romatizmal hastalık türü.

 

Soru:  Bizlere, özellikle gençlere neler söylersiniz?

Cevap:  Aslında söyleyecek o kadar çok şey var ki ama ben sözü çok uzatmadan birkaç cümle ile cevap vereyim. Ünlü halk ozanı Aşık Veysel bir türküsünde diyor ya "uzun ince bir yoldayım" diye  işte yaşam böyle bir şey bu gün varız yarın, yokuz. Hayata pozitif bakarak yaşamak lazım yaşadığın her anın tadını çıkartmak lazım. Bana göre engel insanın düşünceleri ile alakalıdır düşünceniz özgürse size kimse engelli diyemez.

 

Soru:  Sizi ayakta tutan başarılı ve güçlü kılan nedir?

Cevap:  Yine güzel bir soru. Beni ayakta tutan güçlü kılan başta çocuklarım ve eşim. Bu hayatta bana en çok güvenenlerin başında eşim geliyor çünkü bedensel engelli bir insanla hayatını birleştiriyor. Bana bu kadar güvenen bir eşim varken benim ayakta durmamak gibi bir lüksüm olabilir mi? Yine Allah vergisi 3 kızım bunlar benim yaşam kaynağım enerjim. İşte sadece bu 2 şık bile benim güçlü ve başarılı olmama yetiyor da artıyor.

Bize vakit ayıran Polat Sarıçiçek'e özel Röportajından Dolayı Sonsuz Teşekkür Ederiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS