İlk çift konsollu robotik cerrahi sistemi, Hacettepe’de kullanılmaya başlandı

25.08.2017 15:32:00 tarihinde eklendi, 378 kez okundu
Cerrahinin geldiği en üst nokta olarak kabul edilen ’Robotik Cerrahi’de ameliyatı aynı anda çift cerrahın yürütmesini sağlayan “Çift Konsollu Sistem” devlet üniversiteleri arasında Hacettepe’de kullanılmaya başlandı.

Robotik cerrahide ameliyatı aynı anda çift cerrahın yürütmesini sağlayan “Çift Konsollu Sistem” Hacettepe Hastanesinde uygulanmaya başlandı. Hem hastalar hem de cerrahlar açısından avantajlı olan bu sistemle, cerrahi işlemlerdeki hata riski azalıyor, ameliyat esnasında oluşabilecek yaralanmalar aza indiriliyor.

"Robotik Cerrahi" nedir?

“Da Vinci” olarak bilinen robotik cerrahi sistemi, Türkiye’de ve dünyada birçok önemli sağlık merkezlerinde, neredeyse her cerrahi alanda kullanılıyor. Özellikle kapalı cerrahi yöntemlerinin yaygınlaşması ve cerrahların kapalı cerrahiyi daha rahat gerçekleştirmesine oldukça yardımcı olan bu sistem, üroloji başta olmak üzere kadın hastalıkları, kulak burun boğaz, genel cerrahi, kalp ve göğüs cerrahisi gibi önemli ameliyatlarda tercih ediliyor. Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’nde, ameliyat tek cerrahın müdahalesiyle yürütülüyor. Dünyada yaklaşık 3 bin 500 cerrahi robotik sistemi bulunuyor. Türkiye’de de 5’i üniversite 10’u kamu hastanelerinde olmak üzere 35 robotik cerrahi sistemi hastaların hizmetine sunuluyor.

"Çift Konsollu Sistem" nedir?

Türkiye’de, Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde kullanılmaya başlanan çift konsollu robotik sistem ise ameliyatın iki cerrah tarafından yürütülmesine olanak sağlıyor. Çift konsollu sistemde, iki cerrah iki ayrı konsola oturuyor ama ikisi de müdahale edilen bölgede aynı görüntüyü üç boyutlu görüyor. Üç boyutlu görüntü imkanıyla yapılan robotik cerrahi müdahalesinde doktor, derinlik hissi ile çalışıyor. Kamera cerrahın kontrolünde olduğu için derin ve dar bölgelerdeki anatomik yapılara dair büyültülmüş, net görüntüler elde edilebiliyor. Bu sayede ameliyat esnasında oluşabilecek yaralanmalar aza indirilebiliyor. Böylece hem ameliyat alanındaki anatomi, iki farklı göz tarafından taranıyor, yardımlaşma ve paylaşım çok daha fazla oluyor hem de eğitim açısından robotik cerrahiye yeni başlayan cerrah için de ciddi avantajlar oluşturuyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS