Sağlık turizmine gelenler 10 kat fazla harcıyor

15.08.2017 13:49:00 tarihinde eklendi, 291 kez okundu
Sağlık Stratejileri ve Sosyal Politikalar Derneği Başkanı Prof. Dr. Buzgan: "Türkiye´ye sağlık amacıyla gelen yabancı ziyaretçilerin kişi başı harcamaları, tatil için gelenlere göre aşağı yukarı 10 kat daha fazla" açıklamasında bulundu.

Sağlık Stratejileri ve Sosyal Politikalar Derneği Başkanı Prof. Dr. Turan Buzgan, Türkiye'ye sağlık turizmi kapsamında gelen yabancı misafirlerin, tatil için gelenlere göre kişi başı yaklaşık 10 kat daha fazla harcama yaptığını bildirdi.

Buzgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sağlık turizmi açısından potansiyeli bulunan ülkelerden biri olduğunu, yılda yaklaşık 1 milyon 100 bin kişinin sağlık turizmi amaçlı Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Sağlık turizminin, "medikal turizmi", "yaşlı ve engelli turizmi" ile "termal turizm" olmak üzere 3 ana başlıkta ele alındığını anlatan Buzgan, Türkiye'nin bu 3 alanda da gelişmeye açık olduğunu belirtti. Buzgan, Türkiye'nin birçok ülke ile kıyaslandığında, daha az para harcayarak daha iyi sağlık hizmeti alınan bir ülke olduğunu vurgulayarak, iyi tıp eğitimi, iyi ve kaliteli sağlık hizmeti sunulması ve bekleme sürelerinin kısalığının da avantaj olduğunu bildirdi.


10 KAT FAZLA HARCAMA

Dünyada sağlık turizminin 300 milyar dolarlık büyüklüğü olduğunu ifade eden Buzgan, bu rakamın 3-4 yıl sonra 500 milyar dolara, 2023 yılında da 1 trilyon dolara ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Buzgan, Türkiye'nin halen sağlık turizminden yıllık 2,5-3 milyar dolar civarında geliri bulunduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2020 yılında bu rakamın yaklaşık 5 milyar dolar seviyelerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen yabancı ziyaretçilerin kişi başı harcamaları tatil için gelenlere göre aşağı yukarı 10 kat daha fazla. Bu nedenle sağlık turizmine çok eğilmemiz gerekiyor. Artık ulaşımın ve iletişimin kolaylaşması nedeniyle dünyada sağlık turizminde çok büyük hareketlilik var. Medikal turizm anlamında Türkiye'de en çok göz hastalıkları, kadın doğum uygulamaları, tüp bebek, kardiyovasküler cerrahiler, onkoloji, beyin cerrahi uygulamaları, ortopedik uygulamalar, diş uygulamaları, saç ekimi gibi kozmetik plastik uygulamalar talep görüyor. Termal, yaşlı ve engelli turizminde de önemli avantajlara sahibiz. Kaliteli sağlık hizmetinin uygun fiyata sunulması, Avrupa ülkelerine göre bekleme sürelerinin kısa olması, modern ve donanımlı hastanelerimizle sağlık turizminden daha büyük pay alabiliriz."

Sağlık turizminde dünyada ABD, İngiltere, İspanya, İtalya ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinin öne çıktığını anlatan Buzgan, Singapur'dan Hindistan'a, Malezya'dan Tayland'a bazı Asya ülkelerinin de bazı alanlarda uzmanlaştığını, bu ülkelerin önemli avantajları bulunduğunu sözlerine ekledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS