Tercih yapacaklar dikkat! Sizi okurken meslek sahibi yapacak 8 muhteşem bölüm

24.07.2017 15:00:00 tarihinde eklendi, 9228 kez okundu
Yaklaşık 1 milyon gencin geleceğini ilgilendiren üniversite tercih dönemi yoğun bir şekilde devam ediyor. Ülkemizde, fakülte mezunu işsiz sayısının her geçen yıl artış gösterdiğini hesaba katan gençlerin pek çoğu tercih döneminde kendine şu soruyu sormadan edemiyor: 4 yıllık bir fakülte bitirip belli bir dönem işsizlik riski ile karşı karşıya kalmak mı yoksa bir Meslek Yüksekokuluna kaydolup iki yıl sonunda doğrudan iş hayatına atılmak mı?

Adalet dağıtımına destek olacaklara: ADALET

Programın amacı: Adalet hizmetlerinin yürütülmesinde yardımcı nitelikli eleman yetiştirmek.
Çalışma alanları: Yüksekokul mezunları yeterli hukuk bilgisine sahip olduklarından, gerek kamuda gerekse avukatlık büroları ile hukuk hizmeti veren özel kuruluşlarda çalışabilirler.
Giriş koşulları: Mezun adaylar bu programı tercih edebilmeleri için YGS-3 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Hukuk Fakültesi


Geleceğe yatırım yapanlara: ÇOCUK GELİŞİMİ

Programın amacı: 0-6 yaş arasındaki normal ve farklı gelişen bebek ve çocukların gelişimlerini izleyerek buna uygun eğitim programları uygulayabilecek elemanlar yetiştirmektir. Öğrenciler hem teorik hem de uygulamalı olarak dersler görürler. Uygulamalı dersler Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Kurumu’nun kreş ve anaokullarında yapılır.
Çalışma alanları: Bölüm mezunlar, kamu ve özel sektöre ait kreş, anaokulu, gündüz bakımevleri ve yuvalarda çalışabilmektedirler.
Giriş koşulları: Mezun adaylar bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Okul öncesi öğretmenliği, Çocuk Gelişimi


Sinir sistemimizin koruyucularına: ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ

Programın amacı: Sinir sistemi bozukluklarının yol açtığı hastalıkların teşhisinde yararlanılan nörofizyolojik yöntemlerin, elektroensefalografi (EEG), elektromiyografi (EMG), polisomnografi (PSG) kullanılmasında uzman hekim denetiminde çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Mezunlar, Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi ya da özel hastane ve polikliniklerin elektroansefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilirler.
Giriş Koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-1 puan türünden 150 ve üzerinde puan almaları gerekir.
DSS ile geçilen lisans bölümleri: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri


Mesafe tanımayanlara: LOJİSTİK

Programın amacı: Lojistik yönetiminden işletme kuruluş yeri seçimine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan Lojistik, ülkemizin konumu gereği büyük önem taşımaktadır. Program, hızla büyüyen bu sektörün ihtiyacı olan elemanları yetiştirmeyi amaçlar.
Çalışma alanları: Kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımı yapan tüm kuruluşlar, kargo ve kurye firmaları, toptancı ve perakendeci işletmeler, market zincirleri, büyük firmaların ilgili bölümleri, ithalat-ihracat şirketleri ve serbest bölgeler bölüm mezunlarının çalışabilecekleri yerlerdir. AB uyum yasaları çerçevesinde bakanlığın verdiği Orta Düzey Yönetici veya Üst Düzey Yönetici belgesi olmayanlar lojistik bölümlerinde çalıştırılamazlar.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-6 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Havacılık İşletmeciliği, İşletme, Lojistik Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Lojistik Yönetimi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi


İletişimi kuvvetli olanlara: HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM

Programın amacı: Son dönemlerde artan küresel rekabete paralel olarak Türkiye’de Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programının önemi giderek artmaktadır. Halkla İlişkiler programı, hem ulusal pazarlardaki hem de uluslararası pazarlardaki yoğun rekabet, Halkla İlişkiler ve Reklamcılığı çok iyi bilen ve uygulayabilen, doğru ve farkındalık kazandıran iletişim stratejilerini kullanan uzmanlar yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır.
Çalışma alanları: Program mezunları halkla ilişkiler alanında kamu ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde, reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilmektedir.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.


Tasarımın gücünü bilenlere: GRAFİK TASARIMI

Programın amacı: Reklam, tanıtım, basın-yayın ve iletişim sektöründe iletilmesi gereken mesajı görsel açıdan en başarılı şekilde tasarlayıp hazırlayan elemanları yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Basın-yayın, reklamcılık, halkla ilişkiler, tanıtım ve genel olarak iletişim sektöründe çalışabilirler. Diğer alanlarda da ürün tasarımı ve geliştirmesi üzerinde çalışan grafik tasarımcılar da vardır.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-5 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Fotoğraf, Grafik, Grafik sanatlar ve Grafik Tasarımı, İletişim Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel sanatlar ve Görsel İletişim tasarımı


Titiz ve ayrıntılı çalışmayı sevenlere: TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ


Programın amacı: Sağlık kurumlarında doktorun gerekli gördüğü tıbbi analizleri laboratuvar ortamında titiz bir çalışmayla doğru ve net bir biçimde yaparak güvenilir sonuçlar verebilen ‘Laboratuvar Teknikeri’ yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Öğrenciler, ‘Sağlık Teknikeri’ unvanı ile mezun olduktan sonra hastane, sağlık ocakları, poliklinikler, ve özel tahlil laboratuvarlarında uzman gözetiminde çalışabilecekleri gibi gıda sanayi işletmelerinin laboratuvarlarında da çalışabilirler.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-2 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Biyoloji, Biyomühendislik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik


Lezzet üretmeyi meslek edinenlere: AŞÇILIK


Programın amacı: Konaklama ve yiyecek işletmelerinin mutfak kültürü ve felsefesini bilen, mutfak becerilerini (hazırlama, pişirme, sunma, saklama) kazanmış, Türk mutfağını dünyaya tanıtabilecek aşçılar yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Mezunlar okul, hastane, fabrika, ordu, iş yeri, yemek fabrikaları, otel, restoran, gemi, uçak, tren ve otobüs mutfaklarında çalışabileceği gibi dünya mutfaklarında beceri kazanmış olanlar rahatlıkla yurt dışında da iş bulabilmektedirler.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Aile ve Tüketici Bilimleri, beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Mutfak sanatları ve Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS