Neden Türkiye’deyim projesiyle mültecilerin hikayelerine kulak verin

17.07.2017 17:55:00 tarihinde eklendi, 9376 kez okundu
Ortak Gelecek için Diyalog Derneği’nin başlattığı Neden Türkiye’deyim projesi, mültecilerin hikayelerine yer veren bir çalışma. Görsel içerik ve gerçek hikayelerle yapılan bu çalışmanın koordinatörü Ferdi Ferhat Özsoy. Özsoy proje hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

-Bize projenin nasıl başladığını anlatır mısınız?

Neden Türkiye’deyim Projesi’ni, Ortak Gelecek için Diyalog Derneği içerisinde oluşturduk. Başlangıçta tercüme dışındaki bütün işleri tek başıma yapıyordum fakat daha sonra ekibi gönüllülerimizin de katkısıyla genişlettik. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de göç ve sığınmacı konusu oldukça gündemde önemli yer teşkil eden konulardan birini oluşturmaktadır. Fakat bu önemli mesele genelde sayı bazlı çalışmalar aracılığıyla bizlere sunuluyor. Ben de böyle bir çalışma yapmaktan ziyade onlara, hikayelerini kendi ağızlarından anlatma fırsatı sunmak istedim. Orada neler yaptıklarını, ilgi alanlarının neler olduğunu, Suriye’deki savaşın başlamasıyla hayatlarında nelerin değiştiğini, ve Türkiye’ye gelmelerinden sonra neler yaşadıklarını öğrenmek istedim. Bu motivasyonla başladığımız projede, Urfa, Gaziantep ve İstanbul’da toplam yetmiş kişiyle görüşme gerçekleştirdik.

“Birbirimiz için hayatı daha da zorlaştırmamız gerekmiyor”


-Sizce böyle bir çalışmaya neden ihtiyaç var?

Tarih, her zaman savaşları ve burada yer alan önemli aktörleri yazar. Savaşın ortasında kalan insanların hikayeleri ise, tamamen göz ardı edilir. Hatta maalesef ki bir çoğumuz için de bu mesele böyle. Suriye meselesi dendiğinde genellikle aklımıza ilk gelen genellikle yönetim ve muhalif gruplar arasındaki savaş oluyor. İkinci kısımda ise, bize sunulan doğruluğunu teyit etmeye bile gerek duymadan inandığımız haberler yer alıyor. Ve kutuplaştırmayı arttıracak, çok fazla yanlış haber servis ediliyor, özelilik devletin bu kişilere yardımları hakında. Böylelikle, bu insanlar suçlanıyor hatta kimi yerlerde sokakta kötü muameleye uğruyorlar. Suriyeliler buraya, savaştan kaçtıkları için gelmek zorunda kalıyorlar. Buraya kaçtıktan sonra da yeni alanlarda hayat mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Bu yüzden seslerinin duyurulmaya hakları olduğunu düşünüyorum. Bence hepimizin onları, onların ağzından dinlemeye ihtiyacımız var.


“İnsan, dini, etnisitesi, milliyetçiliği ve düşüncesi ne olursa olsun her şeyin üstündedir”

-Çalışma sırasında dinlediğiniz hayat hikayeleri sonucu izlenimleriniz nedir?

Dinlediğim hikayeler gerçekten oldukça üzücüydü. Ailelerinden kopup gelen o kadar çok insan var ki. Eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmışlar, mezun olamadıkları için de burada kendilerine uygun iş bulamıyorlar. Ya da aileleriyle birlikte gelip, bütün aileye bakmak zorunda kalanlar var. Dinlediğimizde ülkelerinde savaş çıkmadan önce, hayal ettikleri, yapmak istedikleri şeyleri anlatıyorlar. Dil sıkıntısı çektikleri için çevrelerindeki insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorlar, ama aynı zamanda bir coğu Türkçeyi öğrenmek istiyorlar ve öğreniyorlar.

Bu insanlara en çok sorulan soru ve aynı zamanda dile getirilen “neden ülkelerinde savaşmıyorlar?” Bir çoğu zaten savaşmış ve aslında her gün yaşadıklarıyla ve daha yaşayacaklarıyla savaşıyorlar. Hikayelerin tümünde bir şekilde ülkelerindeki olaylarda yer almış ve artık yorgun düşmüş ama ümitlerini, hayallerini hiç yitirmeden Türkiyeye gelmiş insanların olduğunu söyleyebilirim. Beni en çok etkileyen tarafı da yaşadıkları bunca şeye rağmen yaşama azimlerini hiç yitirmemiş olmalarıydı.Bizden talep ettikleri genelde, onların durumunu anlamamız.


“Zor şartlar şu anki beni yarattı”

-Proje gelecekte nasıl ilerleyecek?

Projemizde görüşmeyi hedeflediğimiz kişi sayısı toplamda yüz yirmi kişi. Bu sebeple görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Görüşmeleri tamamladıkça, sitemiz üzerinden İngilizce ve Türkçe olarak yayımlıyoruz. Görüşme yaptığımız bu üç il dışında, diğer illerdeki sığınmacılara da ulaşmak istiyoruz aslında. Tüm bu görüşmeler bittiğinde de, bu hikayeleri kitaplaştırmayı planlıyoruz.


“İlk başta ben vardım, sonra ikimiz olduk, şimdi biziz, bir aile.”

-Türkiye’de mültecilere yönelik ön yargılar artmış durumda. Projeniz bu ön yargılarla başa çıkma adına bir adım. Sizce sivil toplum başka neler yapmalı?

Bazı sivil toplum kuruluşları onlar için yardım kampanyaları düzenliyor. Aslında bu gerçekten güzel, buna devam edilmeli. Ama bir yandan da onların işine yarayacak daha uzun vadeli ve kalıcı şeyler üretmemiz gerekiyor. Çünkü okul ve iş hayatlarındaki aksamanın yanı sıra, sosyalleşememe sorunu da yaşıyorlar. Onların kaynaşabilecekleri alanlar yaratabilirsek en azından kendileri için ağlar oluşturmalarına ön ayak olabiliriz.

SİVİL SAYFALAR


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS