Suriyeli yetimler ve dul kadınların çadır kentte yaşam savaşı

06.07.2017 13:47:00 tarihinde eklendi, 9456 kez okundu
Türkiye sınırı yakınındaki Yetimler ve Dul Kadınlar Evi kampına sığınanlar yaşam savaşı veriyor.

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ilinde yetimler ve eşlerini kaybeden kadınlar için kurulan Yetimler ve Dul Kadınlar Evi (Der Riaya Eytam vel Aramil) kampına sığınanlar, zorlu yaşam koşulları ile mücadele ediyor.

Büyük çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kampta kalanlar, gıdadan barınmaya, temizlikten sağlık malzemesine kadar her türlü insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Muhaliflerin kontrolündeki İdlib'te kurulan Yetimler ve Dul Kadınlar Evi kampında çocuklar, hastalıklarla mücadele ederken kadınlar da psikolojik sorunlarla baş etmeye çalışıyor.

Kampın yöneticilerinden Kinde İbrahim Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kamptaki 94 çadırda 450 kişi yaşıyor. Buradaki kadınların eşleri yok, çocuklar ise yetim." dedi.


"Kamptakileri organize edip hayır işleri yapıyoruz"
Görevinin kamp sorumlusu ile çadırlarda yaşayan kadınlar arasında irtibat kurmak olduğunu ifade eden Kinda, şöyle konuştu:

"Bazen kamptakileri organize edip hayır işleri yapıyoruz, en son aramızda para toplayıp kanser hastası birine ilaç aldık. Kadınların en büyük sorunu, çocuklarının ihtiyaçlarını giderememek. Buna rağmen daha kötü durumda olanlara yardım ediyoruz. Kadınlar, eşlerini kaybetmenin yanında imkansızlıktan dolayı çocuklarının ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Bu durum, psikolojilerinin bozulmasına neden oluyor."

"Çocuklarıma süt bile alamıyorum"
Kamp sakinlerinden Hamide de "Eşim, Esed rejimi tarafından hiçbir gerekçe olmadan öldürüldü. Kısa süre Lübnan'da kaldım orada hayat çok zor. Ben de buraya geldim, 4 yıldır burada yaşıyorum." dedi

Çadır kentte yaşamanın zorluklarına değinen Hamide, sözlerine şöyle devam etti:

"İmkanlarımız çok sınırlı. Çocuklarıma süt bile alamıyorum. Bayramdan bayrama yılda bir kez et yiyoruz. Allah biliyor burada her şey ihtiyaç."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS