HAFTA TATİLİ KALDIRILDI!..

03.07.2017 20:18:00 tarihinde eklendi, 9762 kez okundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, haftalık tatili kaldıran, iş güvenlik yasasını 2020 yılına erteleyen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7033 sayılı ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi(Kaynak: Ajanslar).

HAFTA TATİLİ KALDIRILDI

Bundan tam 93 yıl önce, 1924 yılında, çıkartılan ve haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkındaki kanun artık kalktı. Gerekçe olarak ise, özellikle sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının işletme sahiplerine ek yük getirmesi olduğu söylendi.

KALDIRILAN KANUN'A GÖRE İŞÇİNİN 6 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞMASI YASAKTI

Yeni düzenleme ile işyerleri açısından artık hafta sonu çalışma kolaylaşmış olacak. Ancak, yürürlükten kalkan yasa, aynı zamanda işçilerin haftada 6 günden fazla çalışmasını da yasaklıyordu.

İŞTE 2 OCAK 1924'TE KABUL EDİLEN O KANUN MADDELERİ:

Madde 1 – On bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah,

dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir.

Madde 2 – Resmi devairle umumi, hususi, ticari veReklamlar sınai herhangi bir müessesede müstahdemini ve ameleyi haftada altı günden fazla çalıştırmak memnudur.”

BU KANUN İŞÇİ ALEYHİNE SUİSTİMALE AÇIK

İşçi temsilcileri ‘suistimale açık düzenleme’ yorumunu yaptı. Bundan böyle işveren isterse işçiyi hafta sonu çalıştırıp iznini hafta içi kullandırabilecek.

 

Sendika uzmanlarının eleştiri ve uyarıları şöyle:

Düzenleme patrona

-Türkiye’de kayıtdışı çalıştırma çok yaygın. İş güvencesi zayıf. Şimdi işveren hafta sonu da işyerini açacak. İşveren işçiyi hafta sonu da çalıştırıp, hiç izin kullandırmayabilir. 7 gün çalıştırıp, mesai ücreti de ödemeyebilir. Yasaya aykırı ama bu nasıl denetlenecek? HaftaReklamlar sonu açma izni almış mı almamış mı kim bakacak? Bunu önleyecek bir şey yok.

-Pazar günü okul olmadığı için bütün aile evde olacak. İşçi, pazar günü eşiyle, çocuğuyla dışarıya çıkacak, dolaşacak. Akrabalarını ziyaret edecek. Çünkü pazar tatil. Şimdi örneğin işçi pazar günü çalıştırılacak. İznini hafta içinde kullanması istenecek. Bu uygulama işçinin sosyal yaşamına da zarar verecek.

-Suistimale açık bir uygulama. “İşverenin maliyetini düşürüyorum” diye bu düzenlemeyi yapıyorlar. Amaç üretim olsun da... Peki işçinin hakları ne olacak? İşçi iznini kullanıyor mu, kullanmıyor mu kim denetleyecek? 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS