Meslek liseliler tehlike altında

01.07.2017 15:17:00 tarihinde eklendi, 9398 kez okundu
1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 10 ila 50 arasında çalışanı olan, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamu kurumlarında işgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etme zorunluluğu başlayacaktı.

Ancak torba yasa tasarısının Sanayi Komisyonu görüşmelerinde gece yarısı eklenen maddeyle bu zorunluluğun kaldırılması gündeme geldi. Yapılan değişiklikle 50’nin altında işçi çalıştıran, az tehlikeli sınıftaki tüm iş yerleri ya kendi bünyelerinde bir kişiye uzaktan işgüvenliği eğitimi aldıracaklar ya da işgüvenliği ve işyeri hekimliği hizmetini dışarıdan satın alacaklar. Uygulama 1 Temmuz 2020’den itibaren başlayacak.

ÖĞRENCİLER İÇİN RİSK

Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Ceyhun Targın, Marmara İSG Platform Başkanı Cengiz İmeci ile Ege İSG Platform Başkanı Mahmut Çamlı, dün TBMM’de hem Sağlık hem de Sanayi Komisyonlarının Başkanları başta olmak üzere Ak Parti, CHP ve MHP yöneticileriyle bir dizi görüşme yaptılar. Başkanlar, milletvekili ve parti yöneticilerine yasanın 2020 yılına ertelenmesiyle 77 bin C sınıfı işgüvenliği uzmanının işsizlik riskiyle karşı karşıya kalacağını belirttiler. Marmara Platform Başkanı Cengiz İmeci, “Tasarıya son anda eklenen maddeyle meslek liseleri ‘tehlikeli’; kamu hastaneleri ‘çok tehlikeli’ iş yeri sınıfında olmalarına rağmen iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülükleri kamu oldukları için 2020 yılına ertelenmiş oluyor. Oysa özel meslek liseleri ve özel hastaneler için bu yükümlülük 2014 yılında başladı. Ayrıca bu erteleme gerçekleşirse bir çalışanı olan berber iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorundayken; 49 çalışanı olan gömlek imalatçısı çalıştırmayacak. Dolayısıyla 49 işçi iş güvenliği tedbiri olmadan çalışmaya mahkum olacak” dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS