Hem şifa arayıp hem farkındalık oluşturuyor

26.06.2017 15:18:00 tarihinde eklendi, 560 kez okundu
Toplumda "köpek memesi hastalığı" olarak bilinen "hidradenitis suppurativa" (HS) hastası İsmail Okan Altınok, bir yandan şifa ararken, bir yandan da hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için ilgili kuruluşlara gönüllü danışmanlık yapıyor.

Toplumda "köpek memesi hastalığı" olarak bilinen "hidradenitis suppurativa" (HS) hastası İsmail Okan Altınok, bir yandan sağlığına kavuşmak için hastalığıyla mücadele ederken, bir yandan da hastalıkla ilgili farkındalık oluşması için ilgili kuruluşlarla çalışıyor.


Özel bir şirkette çalışan 25 yaşındaki Altınok, sağlıklı bir hayat yaşarken ne olduğunu uzun süre çözemediği ve hayatını çok olumsuz şekilde etkileyen, her 100 kişiden birinde görülmesine rağmen, toplumda pek bilinmeyen HS hastalığıyla mücadele etmeye başladı.

Türkiye'de birçok farklı hastaneye gitmesine rağmen uzun zaman hastalığına teşhis konulamayan Altınok, bu süreçte hastalık hakkında sağlık kuruluşları da dahil toplumda bilgi ve farkındalık eksikliği olduğunu görerek, hastalığıyla her alanda mücadele etmeye karar verdi.

Altınok, hastalığına şifa aramakla yetinmeyip, ilgili kurum ve kişilerle ortak çalışmaya başladı. Kurumlara hastalıkla ilgili gönüllü danışmanlık yapan Altınok, hareket etmesini çok zorlamasına rağmen proje, toplantı ve etkinliklere katılarak, HS hastalarına örnek olmaya çalışıyor.

"Gönüllü olarak danışmanlık yapıyorum"
İsmail Okan Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yaşına kadar çok sağlıklı bir hayat yaşamasına rağmen, bir sabah her şeyin tersine döndüğünü söyledi.

Vücudunun belli yerlerinde kızarıklık olduğunu fark ettiğini anlatan Altınok, "İlk başta normal bir şey zannettim. Bu yüzden üzerinde fazla durmadım. Ancak zamanla kızarıklıklar yaraya dönüşmeye başladı. İlk başta önce kasık ve koltuk altında çıktı. Çok acı vermeye başladı bir süre sonra. Sonra başka yerlerde de çıkmaya başladı. Böyle olunca hastaneye gitmeye karar verdim." dedi.

Altınok, gittiği hastanelerde kendisine teşhis konulamadığını belirterek, "İstanbul dahil birçok şehre doktora gittim, farklı teşhisler koydular. Bir türlü ne olduğunu anlayamadılar. Basit kremler verip yolluyorlardı. Sonra ilerlemeye başladı. Çok ciddi sorun yaşamaya başladım. Bir süre sonra hareket edememeye başladım." diye konuştu.

Hastalığı çok ileri seviyeye geldikten sonra kendisine teşhis konulabildiğini söyleyen Altınok, ondan sonra ciddi olarak tedavi görmeye ancak başlayabildiğini aktardı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS