Çin´de 4D ile Göğüs İmplantı geliştirildi..

08.06.2017 19:25:00 tarihinde eklendi, 422 kez okundu
Çin´de bir hastane Salı günü 4D baskı tekniği kullanarak doktorların bir kanser hastası için göğüs oluşturduğunu açıkladı. implantın gözenekli yapısı insan dokusunun implantta büyümesine ve dönüşmesine izin veriyor.

Çin Uluslararası Radyosu'nun açıklamasına göre; hastanın Ameliyat 8 Ağustos 2016'da yapıldı ve Shaanxi Eyaletindeki Xi'an Dördüncü Askeri Tıp Üniversitesi'nin Xijing Hastanesi'nden bir göğüs cerrahisi doktoru olan Ling Rui, oluşturulan göğsün hastanın kendi dokusuyla birlikte büyüdüğünü söyledi.

Hastaya geçen yıl ameliyat yapılmadan önce sol meme için mastektomi yapılmıştı. Üç boyutlu baskı ile karşılaştırıldığında 4D baskı, zamanı da başka bir boyut olarak sürece ekliyor. Ancak buradaki zaman boyutu sürekliliği değil, etkiye bağlı bir şekil değiştirme fonksiyonunu oluşturuyor.

4D baskı ile akıllı ve programlanabilir malzeme kullanarak basılan ürün dışarıdan bir etki olmadan belirli bir zamanda ortam koşullarına göre kendini dönüştürebiliyor. Doktorlar tümörünün büyüklüğü ve orijinal göğsü hakkında veri topladı ve biyolojik olarak parçalanabilen bir meme ürettiler.

Göğüs implantı, Xi'an Jiaotong Üniversitesi ulusal laboratuarıyla Xijing Hastanesi tarafından birlikte geliştirildi. Xijing Hastanesi'nde ameliyata katılan yardımcı doçent Zhang Juliang, “Bu geliştirilen implant yeterince güçlü ve tasarlanan zaman periyodunda parçalanacak ki bu da hastanın durumundan bir ila iki yıl sürecek '' dedi.

Dr. Zhang'ın yaptığı açıklamaya göre implantın gözenekli yapısı insan dokusunun implantta büyümesine ve nihayetinde bunun yerine geçmesine izin verecek. Mevcut meme rekonstrüksiyonu metotlarıyla karşılaştırıldığında, bu metodun daha az yan etkisi bulunuyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS