IAAF Çocuk Atletizmi Projesi, Kastamonu’da yapıldı

21.05.2017 19:51:00 tarihinde eklendi, 416 kez okundu
Türkiye’nin her yerinde 3-12 yaş grubunda bulunan çocuklara ulaşma hedefiyle yola çıkan IAAF Çocuk Atletizmi Projesinin semineri Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü (BESYO) öğrencilerinin talebi doğrultusunda IAAF Çocuk Atletizmi Projesinin semineri, Kastamonu Üniversitesi BESYO dersliğinde yapıldı. IAAF Çocuk Atletizmi seminerine 46 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verilirken, uygulamada Candaroğulları İlkokulu’ndan 137 öğrenci yer aldı.

 

Seminerin açılışında konuşan IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, “Bu proje Uluslararası Atletizm Federasyon birliğinin 196 ülkede uygulamış olduğu bir projedir. Adı da ‘IAAF Çocuk Atletizmi’dir. Bu projede hedef kitle 3-12 yaş grubu çocuklardır. Öncelikle sağlıklı bireyler olabilmesine katkı sağlaması ve varsa ki yetenekli olduğunu bildiğimiz çocuklarımızın yarınların şampiyonu olabilmesine yönelik hazırlanmış çok özel ve çok güzel bir projedir. Biz, bu projeye Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında ilçelerde açılmış olan Halk Eğitim Merkezinin kurslarına IAAF Çocuk Atletizm Kursunun da açılabilmesini dahil etmiş olabilmekle çok önemli bir adım daha atmış olduk. Bu seminere katılan ve bütün dünyada geçerli olan sertifikasını alan arkadaşlarımızın Halk Eğitim Merkezlerinde kurs açabilmesini sağlamaktadır. Bu kurslar sayesinde de karşılığında ücret alabilmesi amaçlanmıştır. Bunu önümüzdeki günlerde Bakanımızla ve Genel Müdürümüzle görüşerek Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde tatillerde açmış olduğu yaz spor okullarında da bu kursun açılabilmesini sağlayarak bu arkadaşlarımıza ikinci bir iş imkanı daha oluşturulabilmesi sağlanacaktır. Biz, bu projeyi bu şekilde uygulamaktan dolayı son derece mutluyuz. Bu proje sayesinde hem sağlıklı bireyler oluşabilmesine hem de yarınlarımızın şampiyon olabilecek kişilerin sayısını yakalamış olacağız” dedi.

 

Seminerin ilk bölümünde “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Grubu üyeleri Adnan Yahşi ve Nilüfer Bircan tarafından verildi. Seminerde uygulamalı dersler yanında IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Türkiye Koordinatörlüğü’nün projeye eklediği dersler de kursiyerlere aktarıldı. Bu bağlamda, Sporda motivasyonun önemi, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” başlığıyla Prof. Dr. Perican Bayar Koruç tarafından bir sunumla yapıldı. Madde Bağımlılığı konusuna dikkat çekmek üzere programda yer alan “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” dersi ise Dr. Cengiz Aybirdi tarafından verildi. Sporda ve toplum yaşamında dürüstlük ve centilmenliğin içinde yer aldığı “Fair-Play” konusunu da IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu Üyesi Öğretim Görevlisi Haldun Domaç anlattı.

 

Gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli oluşması adına gerçekleşen seminerde, “Eskimeyen Değerler” adı altında “Geçmişine Değer Vermeyenler, Geleceğine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda Türk Atletizminin değerleri kursiyerlere tanıtıldı. Kastamonu’da gerçekleşen “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerleri bekleyen bir sürpriz vardı. Yazdığı romanlar ile Türk toplumunun gönlünde taht kuran özellikle çocuk ve sporu eserlerinin arasına serpiştirmeyi unutmayan, “Hababam Sınıfı” gibi ölümsüz bir eseri bizlere armağan eden Kastamonulu yazar Rıfat Ilgaz da, "Eskimeyen Değerler" töreninde unutulmadı.

 

IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, projede "Eskimeyen Değerler" olarak hep yaşayan isimleri çağırıp ödüllendirdikleri ve onları yeni kuşaklarla buluşturduklarını ancak burada bir değişiklik yaparak, aramızda eserleriyle yaşayan Kastamonulu Rıfat Ilgaz’ı da tanıtmak istedikleri vurguladı. Ilgaz’ın efsane filminden bir görüntü eşliğinde kısa özgeçmişi kursiyerlere tanıtıldı.

 

Seminerin ardından sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince Halk Eğitim Merkezlerinde istihdam edilme fırsatını da yakalamış oldu. IAAF Çocuk Atletizmi seminerlerinin onuncusu Erzincan’da 26-27 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS