e-Gameshow Fuarı kapılarını açtı

13.05.2017 21:35:00 tarihinde eklendi, 9405 kez okundu
Oyun sektörünü meraklılarıyla buluşturan "e-Gameshow Oyun Yazılım ve Donanımları Fuarı" açıldı

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Başkanı Ali Ergin, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezindeki fuarın açılışında, dünyada oyun sektörünün 110 milyar dolarlık boyuta ulaştığını, Türkiye'deki pazarın ise yaklaşık 700 milyon doları bulduğunu söyledi.

Hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu belirten Ergin, "Biz, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği olarak 700 milyon dolarlık pazarın büyük kısmını alamıyoruz. Bizim ihracatımız 2015 yılında 400 milyon dolarken, 2016'da 500 milyon dolara yükseldi. Yüzde 25'lik büyüme gösterdik. Burada oynanan bütün oyunlar çok kıymetli ama bizi gururlandıran yerli oyunların da oynanması. Yerli oyunlarımızın üretilmesine daha fazla destek vermek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Ergin, bilgisayar mühendisliği ve grafik bölümlerinde okuyan üniversite öğrencilerini yaz staj programlarına katılmaya davet etti.

Fuarın açılışında cosplay yarışmacıların sahneye çıkarak "Freestyle Combat" (oyun müziklerini kullanarak dövüş tekniklerinin sergilendiği spor) koreografisi gerçekleştirmesi ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşattı. Online turnuvaların yapılacağı fuarda, kodlama ve robotik kodlama yarışması, hazine avı, jonglör gösterisi ve eğitimleri, sanal gerçeklik deneyimleri ve cosplay yarışmasının düzenlenmesi planlanıyor.

Fuara, HAVELSAN, Bilkent Cyberpark, Hacettepe Teknokent, ODTÜ Teknokent, TAV Havalimanları, TOGED, Red Bull ve TED Üniversitesi katılıyor.

Fuar, 14 Mayıs Pazar akşamına kadar Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi'nde gezilebilecek. Etkinlik kapsamında elektro-pop tarzda müzik yapan Bedük de 13 Mayıs Cumartesi saat 18.00'de fuar alanında konser verecek.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS