12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Kutlu Olsun

12.05.2017 21:01:00 tarihinde eklendi, 9664 kez okundu
1964 yılından beri ülkemizde, modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale´in doğum günü olan 12 mayıs, "Hemşireler Günü" ve bugünü içeren 12-18 mayıs ise "Hemşirelik Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Değişen sağlık ihtiyaçları kapsamında hasta haklarına, hasta yakınının beklentilerine en uygun şekilde cevap vererek verimli ve etkin bir sağlık hizmeti sunan hemşirelerimizin, sadece hemşireler gününde hatırlanıp, klişe laflarla geçiştirilmesine artık karnımız toktur. Hemşirelerimizin kutlamalara değil, sorunlarına çözüm olacak icraatlara ihtiyacı vardır.

Hemşireler, toplumun genel sağlık sorunları dışında, kendi özlük hakları için de mücadele etmek zorundadırlar. Sağlık hizmeti sunucuları içinde hemşirelerin ekonomik, siyasal, sosyal haklarının, insana yaraşır düzeyde yaşamalarına imkan verecek şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir.

Sağlık hizmetlerinin aksaması toplum tarafından da hoş karşılanmamaktadır. Toplumumuzun hak ettiğine inandığımız kaliteli sağlık hizmeti sunumunun yolu, işini seven, mutlu ve müreffeh bir hayat standardını yakalamış başta hemşire ve sağlık çalışanlarından geçmektedir.

Şiddetten ve mobbingden uzak güvenli çalışma koşulları tüm sağlık çalışanlarının hakkıdır. Performans adı altında adil olmayan ücretlendirme sistemi, eşitlikçi bir yapıya kavuşturulmalıdır. Gece çalışmaları, gündüz mesaisinden farklı değerlendirilmelidir. Erken emeklilik hakkı verilecekse bir an önce verilmeli fakat komik oranlar değil, sağlıkçıların gerçek yıpranma oranları dikkate alınarak ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Çalışma saatleri sağlıkçıların hayatlarının sadece hastaneden ibaret olmadığı düşünülerek, makul sürelere çekilmelidir. Hemşire ve sağlık çalışanlarının aldığı ek ödemeler komik rakamlar olsa da, emekliliğe yansıtılmalıdır. Gece çalışmaları meslekteki kıdem nisbetin de azaltılmalıdır. Hemşireler asli işlerine çekilmeli, herkes görev ünvanı ne ise o işi yapmalıdır. Angarya işler hemşirelerin üzerinden alınmalı, asıl işlerine yoğunlaşmaları sağlanmalıdır. Hizmet üretilen mekanlar insani çalışma şartlarına uygun dizayn edilmeli, fiziksel ortamlar, ihtiyaçlara cevap verebilir nitelikte olmalıdır. Çalışanların konuda komşuda rezil olan çocukları için, hadi ücretsiz olmasını geçtik, makul ücret karşılığı kreşler tesis edilmelidir.

Hemşirelerimiz nezdinde bütün sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen daha pek sorunları mevcuttur. Saymakla da bitmez. Lakin biz bu sorunları şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da her fırsatta dile getirmeye devam edecek, ne çekinecek ne de bıkıp, usanacağız. Sorunlar bir bir çözülene kadar dilimiz döndüğünce, gücümüz yettiğince haykırmaya devam edeceğiz.

Son olarak, güç çalışma şartları altında, insan sevgisiyle dolu, özveri, sabır ve hoşgörü ile zor ama onurlu bir görevi ifa eden hemşirelerimiz, bu hemşireler gününde artık süslü kutlama mesajları değil, dertlerine, sıkıntılarına çare olacak somut adımlar beklemektedir.

Eksen Sağlık-Bir-Sen olarak, bu duygu ve düşünceler içinde, cefakar ve fedakar tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutlar, görevlerinde başarı, hayatlarında mutluluklar dileriz.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS