Kanser tedavisinde tanışıp evlendiler, şimdi hastalara yardım ediyorlar

02.05.2017 13:53:00 tarihinde eklendi, 9402 kez okundu
İZMİR´de, kalınbağırsak ve akciğer kanserlerini yenen şef aşçı Talat Cankıymaz, kurduğu Kolostomili ve Ostomililer Derneği sayesinde, kendisi gibi kalınbağırsak kanseri geçiren Filiz Cankıymaz ile tanışıp evlendi. İzmir´de yaşayan çift şimdi dernek çatısı altında, kalın bağırsak kanseri hastalarına yardım ediyor.

Bodrum'da Fransız ve İtalyan mutfağı şef aşçısı olarak çalışan Talat Cankıymaz, 2002 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı. Cankıymaz'ın kalın bağırsağının 40 santimi alındı. Geçirdiği operasyonun ardından işini bırakmak zorunda kalan Cankıymaz, malulen emekli oldu. 2011 yılında ise bu kez akciğer kanserine yakalandı. Cankıymaz'ın akciğerinin bir bölümü, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçirdiği operasyonla alındı. İki kez ağır tedavi sürecinden geçen Cankıymaz, kendisi gibi kolostomili hastalara yardım etmek, haklarını savunmak, yaşam kalitelerini artırmak için Kolostomili ve Ostomililer Derneği'ni kurdu. Dernek bünyesinde çalışmalarına devam ederken, kendisi gibi kolostomili Filiz Cankıymaz ile tanışarak evlenen Talat Cankıymaz, "Eşime 28 Aralık 2013 tarihinde kanser teşhisi konmuş. Tedavi sürecinde içine kapanınca ablası bana ulaştı. Dernek faaliyetlerini internetten gördüğünü söyledi, yardım istedi. Bu şekilde tanışmış olduk" dedi.

'YAŞAM ENERJİSİNİ GÖRDÜKÇE AŞIK OLDUM'
Filiz Cankıymaz da eşinin kendisini yeniden hayata bağladığını belirterek duygularını şöyle dile getirdi:
"Ben ön muhasebe elemanı olarak çalışıyordum. Kanser nedeniyle malulen emekli oldum. Tabii yavaş yavaş içime kapandım. Ablam Talat'ı internetten bulmuş. Tanıştık, sağolsun bana çok yardım etti. Onun insanlara yaklaşımını, yardımseverliğini gördükçe, yaşam enerjisini gördükçe aşık oldum. Evlenmeye karar verdik ve 20 Eylül 2015'te evlendik."

DAHA ÇOK HASTAYA ULAŞMAK İÇİN YARDIM BEKLİYORLAR
Eşi ile birlikte dernek faaliyetlerini yürüttüklerini, yalnız kalan yaşlı hastaların torba bakım ve vücut temizliğini yaptıklarını anlatan Talat Cankıymaz, daha çok hastaya yardımcı olabilmek için devlet ve hayırseverlerden yardım beklediklerini söyledi. Talat Canyılmaz şöyle konuştu: "Yalnız kalan kolostomili hastaların torbalarını değiştiriyorum. Derneğin faaliyetlerini emekli maaşımla yürütmeye çalışıyorum. Devletimiz, hayırseverlerimiz derneğimize sahip çıksın. İzmir'de 3 binden fazla torbalı hasta var. Hiçbiri hasta olduğunun bilinmesini istemiyor. 'Ben torbalıyım' dedikten sonra normal insanlar konuşmak dahi istemiyor ve hemen kaçıyor."

KOLOSTOMİLİLER PİKNİKTE BULUŞACAK
Kolostomili hastaları sosyal yaşama katabilmek için çeşitli organizasyonlar gerçekleştirdiklerini belirten Talat Cankıymaz 14 Mayıs'ta Buca Cennet Vadisi'nde kolon kanseri hastalarını ücretsiz piknikte biraraya getireceklerini kaydederek şöyle dedi:
"Pikniğin giderlerini derneğimize ücretsiz torba sağlayan medikal firması karşılayacak. İzmir içinden katılım kolay oluyor. Geçen yıl 57 kişi vardı. Ardahan, Sivas, Kocaele, Aydın, Ankara gibi illerden gelenler oldu. İmkanı olanlar gelebiliyor ancak, yol ve barınma için imkanı olmayanlar gelemiyor. Derneği arayarak yardım istiyorlar. Ben bir iki tanesini misafir edebiliyorum, gücüm ancak bu kadarına yetiyor. Derneğin herhangi bir bağışçısı yok. İş adamlarından yardım istediğim oluyor. Derneğin hiçbir geliri de yok. Derneğimize yardım bekliyoruz. Destek olunursa daha çok insana ulaşabiliriz. Şehir merkezindeki hastalara engelli ulaşım kartımızla seyahat ederek ulaşıyoruz. Ancak şehir merkezi dışındakilere de ulaşabilmek için yardıma ihtiyacımız var."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS