Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi yeni iş kapıları açtı

01.05.2017 15:37:00 tarihinde eklendi, 9656 kez okundu
Coğrafi İşareti Ürünler Zirvesiyle yerel değerlerin ekonomiye kazandırılması için farkındalık oluşturan Ankara Ticaret Odası (ATO), zirve kapsamında düzenlediği sergiyle yerel ürünleri tanıttığı gibi, üreticilerin perakende zincirleriyle görüşmesine de zemin hazırladı.

Ankara’da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Sergisi’nde 42’si oda ve borsalara ait olmak üzere 130 yöresel ürün standı açıldı. Coğrafi işaret tescilli ve tescil başvurusunu Türk Patent ve Marka Kurumuna ve Avrupa Komisyonuna yapmış olan ürünlerin sergilendiği stantlarda, Kayseri pastırmasından Siirt fıstığına, Gaziantep baklavasından Beypazarı kurusuna kadar yüzlerce yöresel ürün yer aldı.

ATO üretici ile alıcıları buluşturdu

Coğrafi işaretli yöresel ürünlerini tanıtmak amacıyla sergide stant açan üreticiler ile Ankara’daki perakende zincirlerin satın alma yöneticileri, ATO’nun ikili görüşmeler (B2B) için hazırladığı stantta bir araya geldi. ATO’nun B2B standında, bulgurdan süt ürünlerine, pekmezden pestil ve kömeye kadar birbirinden ünlü yöresel ürünlerin üreticileri, Ankaralı yerel market zincirlerinin yetkilileri ve potansiyel alıcılarla iş görüşmesi yapma imkanı buldu.

Zirvede eğitimler de düzenlendi

ATO’nun "Gelenekten Geleceğe" sloganıyla düzenlediği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi kapsamında eğitimler de düzenlendi. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Hijyen Eğitimi, Gıda Güvenliği Eğitim Programı ve Coğrafi İşaret Eğitim Programı’nda katılımcılara hijyen, sanitasyon, dezenfeksiyon, gıda zehirlenmesi, gıda muhafaza teknikleri, gıda mevzuatı ve coğrafi işaret tescili gibi konularda bilgiler verildi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinin amaçlarından birinin de Ankara’yı bu ürünlerin, ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmek olduğunu belirterek, "Bu zirve ile hem tüccarımızın ticaretteki rolünü, hem Ankara’nın ihracatını, hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artırmayı amaçladık. Zirve kapsamında düzenlediğimiz yöresel ürünler sergisinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen üreticilerle Ankaralı tüccarlarımız bir araya gelerek çok verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdiler" dedi.

Zirvenin, yöresel ürünlerin en yüksek ekonomik değere kavuşması adına atılmış çok önemli bir adım olduğuna işaret eden Baran, yöresel ürünler sergisini ihtisas fuarına dönüştürmek istediklerini bildirdi. Baran, "İhtisas fuarıyla coğrafi işaretli yöresel ürünlerimizi, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtıp, ticarileştirmek istiyoruz" diye konuştu.

ATO’nun düzenlediği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ankara Üniversitesi, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCiTA) destek verdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS