Romanlar ´Kakava´ya hazırlanıyor

01.05.2017 13:51:00 tarihinde eklendi, 513 kez okundu
Edirne´de Romanlar "bayram" olarak nitelendirdikleri Kakava kutlamasına hazırlanıyor.

Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeleyen Hıdırellez'in Romanlar arasındaki ismi Kakava. Neredeyse bir yıl boyunca Kakava kutlamalarına hazırlanan Romanlar için mayıs ayı daha da heyecanlı geçiyor. Kakava'nın yaklaştığı her gün katlanan heyecanla hazırlıklara son şekli veriliyor.

Neşeleriyle tanınan Romanlardan bazıları, Kakava hazırlıkları çerçevesinde evlerini temizleyip boya badana yaparken, genç erkekler Kakava sabahı Tunca Nehri kenarına inecekleri atları tımar ediyor, kimi de Roman müzikleri eşliğinde mahallelerinde kutlama provası yapıyor.

Kakava sabahı Roman çeribaşı ve arkadaşları, davul ve zurnalarla kenti gezmeye başlıyor. Saten kumaştan, tulumu andıran kırmızı kıyafeti, başına sardığı kırmızı yemenisiyle sokak sokak gezen çeribaşı, Edirnelileri Sarayiçi'ne davet ediyor.

"Tüm vatandaşları Kakava'ya bekliyoruz"

Roman çeribaşı Hamdi Kopça, Kakava'nın Romanlar için bayram anlamına geldiğini söyledi.

Romanların büyük bir heyecanla Kakava'ya hazırlandıklarını ifade eden Kopça ''Hazırlıklarımızı tamamladık. Kakava bizim bayramımız. Tüm vatandaşlarımızı sevincimize ortak olmaları için Kakava'ya bekliyoruz.'' dedi.

Kutlamaların bu yıl da Kakava ateşinin yakılmasıyla başlayacağını dile getiren Kopça, etkinliklerin ertesi gün sabaha kadar süreceğini belirtti.

Kakava nasıl kutlanıyor?
Edirne Belediyesi organizasyonunda Sarayiçi’nde 5 Mayıs günü protokol üyeleri ve Roman çeribaşı tarafından ateş yakılmasıyla başlayan kutlamalar, Roman mahallelerinde sabaha kadar sürüyor.

6 Mayıs sabahı oturdukları mahallelerden Sarayiçi'ndeki Tunca Nehri kenarına gelen Romanlar, yüzlerini nehir suyuyla yıkıyor, gelenek gereği evlerinin kapılarına astıkları ağaç dallarını koparıyor. Evlilik çağındaki kızlar da gelinlikleriyle nehir kenarında bir araya geliyor.

Efsaneye göre, Cengiz Han'ın, komutanlarını öldürtüp bir nehre atması nedeniyle yurtlarından çıkarak Rusya, Suriye, Anadolu ve Balkanlara dağılan Romanların bu komutanlarının Kakava günü nehirden çıkacağına inanılıyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS