HERITAGE İSTANBUL 2017 Fuarı´ndan haberler

27.04.2017 19:08:00 tarihinde eklendi, 9351 kez okundu
Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojilerini aynı çatı altında buluşturan “HERITAGE İSTANBUL kapılarını açtı.27-29 Nisan tarihlerinde düzenlenen fuar; önümüzdeki yıllarda yeni ve farklı projelerle büyümeye devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü desteği ile TG EXPO tarafından organize edilen HERITAGE İSTANBUL, 27 Nisan 2017, Perşembe günü saat 10.00 da açıldı. Üç gün boyunca eş zamanlı konferanslarla dünyadan ve Türkiye den ulusal ve uluslararası duayenleri, kurum temsilcilerini ve uzman akademisyenlerden oluşan yaklaşık 70 ünlü konuşmacıyı ağırlayacak olan fuar, ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Bu yıl 75 firmanın katıldığı HERITAGE İSTANBUL 2017 nin ana başlıkları arasında; “Kültürel Miras '' eğitimi-yönetimi, envanterde yeni yöntemler, sergileme ve teşhirde yeni araçlar, arkeoloji, restorasyon ve müzecilik teknolojileri geliyor.

TG Expo olarak önümüzdeki dönemde gerek yurt içi gerekse yurt dışında “Kültür Mirası '' konulu projeler gerçekleştireceklerini belirten TG Expo Proje Direktörü Osman Murat Akan fuardaki konuşmasında, “2015 yılında düzenlenen ilk Heritage Fuarı 975 m² alanda, 68 firma ve 48 konuşmacının yanı sıra çok sayıda ziyaretçinin katılımı ile gerçekleşmişti. Bu yıl fuar daha da büyüdü. 1800 m² alanda, kurumsal, sivil toplum kuruluşu ve özel sektörden 95 katılımcı, miras sohbetleri de dahil olmak üzere 87 konuşmacıyı ağırlayacağız. Bu yıl fuara b2b bir platform ekledik, 177 katılımcı 400-600 arası toplantı yapılacak.

Heritage alanındaki çalışmalarımıza yeni projeler ile devam edeceğiz. Yıl içinde bir katalog ve portal planımız var. 2017 yılı sonunda miras konulu bir kültür sanat tv programı üzerinde çalışıyoruz. 2018 yılında Heritage Awards ödüllerimiz olacak. Bunun yan sıra Türkiye nin Heritage platformunu uluslararası alana taşımak istiyoruz. 2018 yılı içinde Abudabi de Müzecilik ve Sergileme Teknolojileri, İskenderiye de ise Heritage Alexandria adı altında Kütüphane ve Arşiv Teknolojileri fuarları planlıyoruz '' dedi.

TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız ise “TG Expo olarak 2008 yılından beri uluslararası fuarcılıkta edindiğimiz tecrübe ile global standartları Türkiye ye getirmek amacıyla bu yıl yurt içi fuarcılık sektörüne giriş yaptık. Portföyümüze aldığımız fuarlar arasında Heritage İstanbul gibi kültürel mirasa sahip çıkan ve bu bilincin ülkemizde gelişmesine imkan veren bir fuarın olması gerçekten gurur verici. Kültürel mirasın korunması konusunda fuarların önemi gerçekten çok büyük. '' dedi.

Türkiye nin kültür mirasının büyük hacimde olduğuna dikkat çeken İstanbul Arkeoloji Müzesi Arkeoloji ve Sanat Yayınları Başkanı, Arkeolog Nezih Başgelen, “Bu kadar zengin bir mirasa sahip olmak pek çok sorumluluğu ve sorunu da beraberinde getiriyor. Türkiye, bu sorumluluğu doğru bir şekilde yerine getirme konusunda önemli bir aşamada. Heritage İstanbul Fuarı da bu konuda önemli bir katalizör '' şeklinde konuştu.

Ülkemizde kültür mirasının geleceğe aktarılması ve taşınması alanında pek çok proje yapıldığını söyleyen İ.Ü. Müzecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, “Kültürel mirasımızı geleceğe taşımak hepimizin ortak kaygısı. Heritage İstanbul Fuarı tüm paydaşları bir araya getirerek bu alanda çok önemli bir görevi yerine getiriyor '' dedi.

Kültürel mirasın korunmasına yönelik 1960 lı yıllarda dünyada başlayan çalışmaların 1990 lı yıllar itibariyle ülkemizde hayata geçirildiğini söyleyen Arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Türkiye bulunduğu coğrafyada önder bir ülke olarak kabul ediliyor. Çevremizdeki ülkelerde özellikle Kafkaslar, Balkanlar, Avrasya ve Orta Asya ülkelerinde giderek arkelojik çalışmalar hızlanıyor, kazıların sayısı hızla artıyor. Türkiye birikimini ve potansiyelini bu ülkelere yansıtabilir: Yakın çevremizdeki ülkelere proje geliştirme ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve topluma kazandırılması, yeni teknoloji ve bakış açılarının geliştirilmesine önderlik yapabilir. Özellikle bu bölgelerde Türkiye nin bu alanda bir rakibi yok '' dedi.

Türkiye nin kültürel miras açısından dünyanın en zengin ülkelerininin başında geldiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü Yalçın Kurt ise şu açıklamada bulundu:
“Heritage İstanbul un ülkemizde kültür mirasının korunması, sürdürülebilirliği ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. Türkiye bugün, yaklaşık 17 bin sit alanı, 103 bin taşınmaz kültür varlığı ile kültürel miras konusunda adeta bir cennet. Bugün Türkiye kültürel miras alanında geçmişle kıyaslanmayacak alanda büyük mesafe kat etmiştir. Bakanlığımız bünyesinde yaklaşık 36 Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulu ve 200 kişi civarında akademisyen görev yapıyor. 22 Röleve Anıtlar Müdürlüğümüz Türkiye de bu işin uygulamalı öncülüğünü yapıyor. 10 ilimizde Konservasyon ve Restorasyon Laboratuarı Bölge Müdürlüklerimiz özellikle taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının hizmetinde. Türkiye de yaklaşık 120 bin kültür varlığı bulunuyor. Özel müzeler hariç 193 müzemizde bulunan eser sayısı 3,5 milyon civarında. Dünya ile yarışacak ölçüde müzeler kuruyoruz '' dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS