Türk Anneler Derneği Trabzon Şubesi’nin üyeleri,çocuk istismarına karşı sokakta: Dur de

26.04.2017 18:16:00 tarihinde eklendi, 9261 kez okundu
Türk Anneler Derneği Trabzon Şubesi’nin üyeleri, “Çocukların Dünyası Kararmadan İstismara Dur De” projesi için sokaklarda, belediye otobüslerinde, duraklarda. Yüz yüze konuşuyor, “mahrem kutusu” adını verdikleri resimli broşürleri dağıtıyorlar.

9 kişilik dernek yöneticisi ve üyesi kadın grubu, Trabzon’daki Pazarkaya otobüs durağında. Üzerlerindeki beyaz önlüğün önünde “Çocukların dünyası kararmadan istismara dur de”, arka tarafında “Fark et, göz yumma” yazıyor. Şık keselerdeki resimli broşürleri, konuştukları kadınlara veriyorlar. Kiminin elinde kalem kâğıt, fısıldanan istismar olayını not ediyor. Adını vermeyen bir kadın da “Düzköy’e gidin. Bir ilkokul öğrencisi istismar ediliyor” deyip hızla uzaklaşıyor. Proje kapsamında sosyal hizmet uzmanları anaokulu, ilkokul ve engelli rehabilitasyon merkezlerine gidip yönetici, öğretmen ve velileri eğitiyor. Dernek yöneticileri, bu çalışmayla birlikte mağdur ve tanıkların cesaretiyle birlikte ihbar ve şikâyetlerin arttığını söylüyor. 1 Ocak’ta başlayan ve 31 Mayıs’ta sona ermesi kararlaştırılan kampanya, kadınlardan gelen yoğun talep üzerine uzatılarak ilçe ve köylerde devam edecek.

Türk Kadınlar Derneği Trabzon Şube Başkanı Ziynet Şener, projenin çıkış nedenini, “Sürekli duyuyor, çok rahatsız oluyorduk. Derneğe gelip anlatıyordu kadınlar, genç kızlar. İhbar için telefon numaraları ve başvuru adresleri verildi. İlçe ve köylere gideceğiz. Projenin devamı için Sabancı Vakfı’na başvuracağız” diye açıklıyor. Dört ay önce başlayan çalışmalarına Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nın verdiği desteği anlatıyor. Tıklım tıklım dolu bir belediye otobüsü durduğunda şoföre belediyenin verdiği kartı gösteriyor. Tüm kadın üyelerle birlikte ücretsiz binip Akçaabat yoluna çıkıyoruz. Kadınlar ilgiyle dinliyor. Bazı erkekler, “Erkeklere de anlatın, broşür verin. Çünkü istismarı onlar yapıyor” diyor. İlahiyatçı Bekir Çelik (68), dört yıl önce Düzköy ilçesinde tecavüz ettiği öğrencisini öldürüp gömen öğretmeni anlatıyor.

İHBARLAR ARTTI

Ana Proje Koordinatörü Nurper Gürdal şunları anlatıyor: “Çalışmamızın ilk gününde, otobüsteki genç bir erkek bizi büyük bir ilgiyle seyretti, anlattıklarımızı dinledi. Broşürü okuduktan sonra ‘Çocukluğumda bir tanıdığın gereğinden fazla ilgi göstermesini normal karşılardım. Çevremde bu tür durumlar çok oldu. Meğer ne kadar farklıymış niyetler’ dedi. Üniversiteli iki kız da bizden cesaret aldı. Babalarının kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. ŞÖNİM olaya el koydu. Projeyle gizlenen birçok istismar olayı ortaya çıktı. Polis, jandarmaya ihbar ve ŞÖNİM’e başvurular arttı.”


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS