Amerikalılardan evlilik kurtaran teknoloji

22.04.2017 20:23:00 tarihinde eklendi, 483 kez okundu
Araştırmacılar, çiftlerin yaşadığı tartışmalardaki biyolojik verileri takip ederek, sonu ayrılıkla biten kavgaları önceden bildiren giyilebilir teknoloji ürünü geliştirmek üzere.

Araştırmacılar, çiftlerin yaşadığı tartışmalardaki biyolojik verileri takip ederek, sonu ayrılıkla biten kavgaları başlamadan önce uyaran giyilebilir teknoloji ürünü geliştirmek üzere.

TÜİK istatistiklerine göre Türkiye'de her 100 evlilikten 21 tanesi boşanmayla sonuçlanıyor. Avrupa'da ise boşanma % 60 civarında. ABD ise % 50 üzeri bir orana sahip. En az boşananlar % 3 ile Şilililer. İşin içine hızlı yaşanan ilişkiler de dahil edildiğinde karşı cinsler arasındaki anlaşmazlığın had safhada olduğu bir gerçek.

Güney Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup araştırmacı, çiftler arasındaki geçimsizliği ortadan kaldırmak ve henüz oluşmadan önlemek için teknolojiden yardım alarak bir çalışma yürüttü. Çalışmanın amacı anlaşmazlıkların oluşmasına neden olan kritik sinyalleri tespit etmek ve erken uyarı sistemi oluşturmak.

Çiftler bunun için bir laboratuvara alındı, üzerinde sensörler bulunan giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıldı ve elde edilen verilen akıllı telefonlar sayesinde alınıp gönderildi.

Katılımcılardan diyalog halindeyken konuyla ilgili dokunarak ya da diğer dış yollarla hislerini göstermemesi istendi. Onun yerine sonrasında, karşı tarafa olan hislerine yönelik bilgi veren yaklaşık bir saatlik anket doldurdular. Deney kapsamında her katılımcı sorun belirtmedi ancak oldukça fazla sorunun yaşandığı tespit edildi.

Araştırma ekibinden Theodora Chaspari, insanların çıplak gözle farkedilemeyecek biyolojik sinyaller gönderdiğini ve bunların giyilebilir teknolojiler sayesinde yakalanabildiğini belirtiyor.

Vücut ısısı, nabız, ter gibi değerler ses kayıtlarındaki içerik ve konuşmanın yoğunluğuyla birleştirildi. Sonuçlar, araştırma ekibinin yarattığı bir yapay zekayla öğrenim aracında değerlendirilerek analiz edildi ve çiftler arasındaki anlaşmazlıkların % 86 isabet oranıyla belirlendiği görüldü.

Ekibin bir sonraki hedefi büyük fakat veriler oldukça umut vadediyor. Yapay zeka algoritmasını, psikolojik ve diyalog okuma yapacak şekilde programlamak ve anlaşmazlığı oluşmadan 5 dakika önce tahmin etmesini sağlamak.

Ana akım giyilebilir teknolojilerdeki gelişim göz önüne alındığında söz konusu yapay zeka ve yazılım, cihazlarda ekonomik olarak kullanılabilecek bir değere de sahip.

Kimbilir; günün birinde kolunuzdaki akıllı saat pişman olacağınız sözler söylemeden önce sizi uyararak evliliğinizi kurtarabilir.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS