Son Windows 10 Güncellemesinin Güvenlik Ayarlarına Dikkat Edin!

11.04.2017 18:19:00 tarihinde eklendi, 510 kez okundu
Microsoft, uzun süredir beklenen Windows 10 Creators Update isimli güncellemesini sonunda herkesin kullanımına açmaya hazırlanıyor. Fakat bu güncellemeyi bugünden kullanmak isteyenlerin yaptığı geri bildirimlere göre; son Windows 10 Creators Update güncellemesi bazı güvenlik zaafiyetleri taşıyor.

Windows 10 Creator Güncellemesi

 içerisinde barındırdığı onlarca yenilik sebebiyle uzun süredir bekleniliyor. Yarın itibarıyla 400 milyon kullanıcı için yayınlanacağı açıklanan bu güncellemeyi bugünden kullanmak isteyenler ise oldukça can sıkıcı bir durum keşfettiler. Daha doğrusu dikkatli olunduğunda herhangi bir probleme mahal vermeyen; ancak dikkatli olunmazsa çoğu kişinin başını ağrıtabilecek bir detay. 

Güncellemeyi Windows Güncelleme Aracı üzerinden indirip, Creator Güncellemesi adıyla geçen sürümü bilgisayarlarına kuran Windows 10 kullanıcıları, güncelleme işleminin bitmesinin ardından bilgisayarlarındaki güvenlik ayarlarının sıfırlandığını gördüler. Bu değişiklik, sizin izin vermediğiniz uygulamaların bilgisayarınıza dair bilgiler alması ya da benzeri şeyleri yapmasına sebebiyet vermesi dışında, aslında büyük güvenlik açıkları teşkil etmiyorlar. Fakat bu değişiklik, Microsoft'un kullanıcılarına dair bilgiler topladığını iddia eden kullanıcılar açısından bir başka önemli dayanak noktası olarak gösterilmek isteniyor. 

Microsoft Değişikliğe Gitti

Çıkan bu haberlerin ardından Microsoft, Creators Güncellemesi üzerinde değişikliğe gitti ve güvenlik kısmında yenilemeler yaptı. Bundan böyle henüz çıkmamış güncellemeleri kullananlar, Microsoft'un kendileri hakkında ne kadar bilgi toplandığını görebilecekler ve bunlara dair düzenlemeler yapabilecekler. Bunların hepsini de yine güvenlik kısmından görebilecekler. 

Her ne kadar Microsoft'a kişisel verilerinizi gönderme konusunda canınız sıkılsa da Microsoft açısından bu bilgilerin değeri de bir hayli fazla. Güncellemenin test ekibinden gelen bilgilere göre herkes için yayınlanacak güncellemede değişiklik yapan şirket, böylece bütün Windows 10 kullanıcılarının en iyi performansa ulaşmasını istiyor. Fakat Creator Update kullanıp, GPS'i ya da başka verilerin gönderimini kapatan kullanıcılar sebebiyle Microsoft tam bir çözüm üretmekte sıkıntı yaşayabiliyor.

Kısaca, Windows 10 için yarın gelmesi muhtemel güncelleme, sizin kişisel güvenlik ayalarlarınızı sıfırlayabilir. Bu bilgisayarınızda kurulu kimi programlara izinsiz haklar verme gibi sorunlarla sizi karşı karşıya bırakırken, aynı zamanda Microsoft'un sizin hakkınızda daha fazla bilgi toplamasına da sebep olabilir. Bu sebeple güncellemeyi yaptıktan sonra bilgisayarınızın güvenlik ayarlarını birkez daha kontrol edin!


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS