Gece Saat 02:00´dan İtibaren AKK Kalkıyor

09.04.2017 21:54:00 tarihinde eklendi, 370 kez okundu
1 Mayıs´ta başlayacak olan yeni uygulamada gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri, artık AKK kapsamına alınmayacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından daha önce 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağı belirtilen Adil Kullanım Kotası (AKK) çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini belirtmişti.

Bu açıklamalar sonunda meyvesini veriyor ve Adil Kullanım Kotası hakkında yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), habere konu olan bu yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına iletti. Böylece 1 Mayıs itibarıyla kota aşımı sonrası minimum hız sınırı da değişiyor.

'Kotam bitiyor' diye geceleri uykusuz kalmayacağız

1 Mayıs'tan itibaren başlayacak uygulamada gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamında değerlendirilmeyecek. Böylece kullanıcılar da geceleri istedikleri kadar internette dolaşıp veri indirebilecekler.

Hıza göre farklı sınır uygulaması

Bildiğimiz gibi tarifemiz ne olursa olsun kotayı aşarsak hızımız 3 Mbps'e düşüyordu. Artık bu alt sınır tarifenin çeşidine göre değiştiriliyor. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda AKK aşılırsa, sonraki hız yine 3 Mbps olarak sabit tutulacak, ancak diğer tarifelerde bu alt sınır, kademeli olarak artacak.
Örneğin bağlantı hızı 16 Mbps olan bir pakette AAK sonrası kullanım 5 Mbps olarak uygulanacak. Bu yeni sistemde kotalar:

24 mpbs – 8 mpbs,

50 mpbs – 16 mpbs,


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS