YÖK ANADOLU´DA VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURMAYI KOLAYLAŞTIRDI

07.04.2017 18:25:00 tarihinde eklendi, 455 kez okundu
Yükseköğretim Kurulunca, vakıf üniversitesi kurulması için gerekli şartlarda değişiklik yapıldı.

Yeni düzenleme ile vakıf üniversitesi kuracaklar için asgari mal varlığı ölçütleri ile birlikte bir takım yeni kriterler getirildi. Buna göre, daha önce il ayrımı yapılmadan vakıf üniversitesi kurulabilirken, yeni düzenleme ile üç yükseköğretim bölgesi için ayrı ayrı koşullar belirlendi.

 Türkiye'de bulunan toplam 71 vakıf yükseköğretim kurumunun 47'si İstanbul'da kurulmuş durumda. Bu yığılma ve mevcut talepler değerlendirilerek hem nitelik hem de nicelik açısından "kalite ve sürdürülebilirlik" amacı ile "Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kuruluş ve İşleyişine Dair Usul ve Esaslar"da değişiklik yapıldı.

 Bu kapsamda, daha önceki düzenlemede vakıf üniversitesi açılması için il bazında herhangi bir ayrım yapılmıyordu.

 "Üç bölge" kriteri getirildi

 YÖK Genel Kurulunda, vakıf üniversitelerinin kuruluşu için Türkiye genelinde üç yükseköğretim bölgesi belirlendi. Bölgelerin belirlenmesinde, mevcut yükseköğretim kurumlarının niceliği, niteliği ve bölge nüfusu gibi kriterler dikkate alındı. Asgari mal varlığı ölçütleri ile birlikte bir takım yeni kriterler de getirildi.

 YÖK'ün A grubu vakıf yükseköğretim bölgesi olarak belirlediği il sadece İstanbul oldu. İstanbul'da kurulacak vakıf yükseköğretim kurumları için vakıf mal varlığı bedeli diğer gruplara göre en yüksek oranda belirlendi.

 B grubu vakıf yükseköğretim bölgesi olarak da İstanbul dışındaki büyükşehirler dikkate alınacak. Bu illerde kurulacak üniversiteler için vakıf mal varlığı değeri olarak A grubu bölgesinden daha az bir miktar belirlendi.

C grubu vakıf yükseköğretim bölgesi olarak ise büyükşehirler dışındaki il ve ilçeler belirlendi. Bu bölgede kurulacak üniversiteler için vakıf mal varlığı değeri diğer gruplara nazaran en düşük miktar olarak belirlendi ve bir takım kolaylıklar sağlandı.

 Vakıf üniversiteleri ülkenin bütününe yaygınlaşacak

 Yeni düzenleme ile bölgesel tasnif yapılarak yükseköğretim kurumlarının ülkenin bütününe yaygınlaşması için özellikle İstanbul dışında üniversite kurmak isteyen vakıflara avantajlar sağlandı.

 Bu kapsamda Türkiye'de en fazla vakıf üniversitenin bulunduğu İstanbul'da yeni bir üniversite kurmak zorlaşacak, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler dışındaki iller için ise kolaylaşacak.

 Eğitime yaklaşımları en önemli kriter olacak

 Vakıf yükseköğretim kurumlarının kuruluş dosyalarında daha ayrıntılı, gerçekçi, rasyonel fizibilite çalışmaları raporları istenecek. Diğer belgelerin yanı sıra kurulması planlanan akademik birimler, öğretim elemanı ve üyesi sayıları, öğrenci sayıları, gelir ve gider dengesini gösteren ayrıntılı bütçe, mali durumu gösterecek belgeler, açık ve kapalı alanlar, yurt, kütüphane, burs imkânları, öğrencilere sağlanacak sosyal olanaklar en az 5 yıllık süreyi kapsayacak şekilde belgelenecek. Bu kapsamda üniversite kuracak vakıfların sadece malvarlıkları değil eğitim ve öğretime ilişkin yaklaşımları en önemli kriter olacak.

 Ek değişiklikler için çalıştay planlanıyor

 YÖK tarafından yakın zamanda vakıf yükseköğretim kurumlarının durumlarının görüşüleceği bir çalıştay yapılması planlanıyor. "Yeni YÖK" olarak nitelik ve nicelik açısından ülkemizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu tarz değişikliklerin yapılmasına devam edilecek.

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS