Ambarlı Limanı’nda 18 milyon 450 bin adet hap ele geçirildi

07.04.2017 16:17:00 tarihinde eklendi, 397 kez okundu
İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Ambarlı Limanı’nda bir konteynerde yaptıkları aramada 18 milyon 450 bin adet hap ele geçirdi.

Hapların piyasa değerinin yaklaşık 11 milyon 70 bin TL olduğu bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’dan Tunus’a gitmek üzere Ambarlı Limanı’na gelen, nihai varış ülkesi Libya olan buzdolabı taşıyan konteynerin risk analizi kapsamında X-Ray taramasına sevk edildiği belirtildi. Taramada şüpheli yoğunluk görülmesi üzerine yapılan aramada buzdolabı kolilerinin arkasına gizlenmiş toplam 369 kolide 18 milyon 450 bin adet Tramadol cinsi ağrı kesici hapın ele geçirildiği kaydedildi. Hapların piyasa değerinin yaklaşık 11 milyon 70 bin TL olduğu bildirildi.

Açıklamada, uzun süre kullanıldığı taktirde sentetik opioid türü uyuşturucular gibi bağımlılık yaptığı bilinen ve ağır ameliyatlardan sonra ağrı kesici olarak reçete edilen ilacın başta Mısır, Libya ve Tunus olmak üzere bazı Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde sıklıkla suiistimal edilerek uyuşturucu yerine kullanıldığı, Tramadol ilacının aynı zamanda uyuşturucu etkisi sebebiyle terör örgütleri tarafından da kullanıldığının bilindiği ifade edildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan en büyük Tramadol cinsi hap yakalaması

Ambarlı Limanı’nda gerçekleşen olayın Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan en büyük Tramadol cinsi hap yakalaması olduğu vurgulanarak, daha önce Katar ve Hindistan’dan İstanbul’a iniş yapan uçaklardaki yolcu bagajlarının gümrük kontrolü esnasında yüklü miktarda Tramadol’ün tespit edildiği, ayrıca Suriye ile İran sınırını oluşturan Öncüpınar ve Esendere Sınır Kapılarında uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle durdurulan tırlarda yapılan aramalarda uyuşturucu madde ile birlikte çeşitli miktarlarda Tramadol ele geçirildiği hatırlatıldı. Olayın bağlantılarının ortaya çıkartılması için başlatılan tahkikatın devam ettiği bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrüklerde kaçakçılıkla mücadeleye çok önem verdiklerini ifade ederek, uyuşturucu ve kaçak sigara konusunda gümrük kapılarında her türlü teknolojik cihazları kullandıklarını ve son sistem araçlarla takip yaptıklarını belirtti. . Özellikle çalışan personelin tecrübe ve titizliği ile önemli miktarda kaçak sigara yakalandığını vurgulayan Tüfenkci, “Bundan sonra da daha dikkatli davranarak uyuşturucu, kaçak ve taklit ürünler, vergisi ödenmeden yurt içine sokulan ürünleri önleme noktasında arkadaşlarımız gereken titizliği daha fazla göstererek bu noktada kapılarımızı emin hale getirecek” dedi.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS