"Masalını getir hediyeni götür"

05.04.2017 22:14:00 tarihinde eklendi, 422 kez okundu
Çankırı Belediyesince, somut olmayan kültür mirasının tespiti ve yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında öğrenciler büyüklerinden dinledikleri masalları yazıya aktarıyor.

Çankırı Belediyesi, somut olmayan kültür mirasının tespiti ve yaşatılması amacıyla "Yöresel Masal Yarışması" düzenledi.

"Masalını getir hediyeni götür" sloganıyla yapılan ve il genelinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilerin katılabileceği yarışmada, öğrenciler aile büyüklerinden dinledikleri masalları yazılı olarak Çocuk Meclisine teslim ediyor.


Toplanan masallar halk bilimci jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. Yarışma sonucunda dereceye girenler ödüllendirilecek.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, yaptığı yazılı açıklamada, Yöresel Masal Yarışması ile yerel kahramanların ve kültürün teknoloji karşısında unutulmasını önlemeyi, gelecek nesiller için kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.


Somut olmayan kültür mirası ögelerini araştırarak yaşatmayı ve yaşatılmasını özendirmeyi ilke edindiklerini aktaran Dinç, şunları kaydetti:

"Uzun kış gecelerinde dedelerimizin ve ninelerimizin anlattığı masalları çocuklarımız için araştırıyoruz. Bu yarışma sayesinde çocuklarımıza anlatabileceğimiz geleneksel ve yerel masallarımız hep var olmaya devam edecek. Çocuklarımız da bu çalışmanın en önemli ayağını oluşturacak. Büyüklerinden dinledikleri yöresel bir masalı yazıp bizimle paylaşacaklar. Kazanan yine çocuklarımız ve Çankırı olacak."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS