Hüsnü Gümüş´den TravelexpoAnkara değerlendirmesi

04.04.2017 18:52:00 tarihinde eklendi, 433 kez okundu
TravelexpoAnkara Fuarı´nı değerlendiren yazarımız Hüsnü Gümüş, paneller, etkinlik ve projeleriyle Ankara konukseverliğindeki 4 günü gündeme getiriyor.

TRAVELEXPO ANKARA DEĞERLENDİRMESİ...
Diyarbakır'ın Kardeş Şehir, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de “Onur Konuğu '' olduğu “TRAVELEXPO ANKARA 2017 Fuarında 7 ülkeden ve 42 ilden toplam 220 katılımcı yerini aldı. Bir Turizm Fuarı'nın Ulusal, katılımcı bir ihtiyacı karşılamadaki yerini gündeme taşırken Kavramların tam anlamıyla oturması için bir süre daha beklemek gerekeceği düşüncesindeyim.


Ülkemizde turizm için yapılan Yatırımların, benimsenmenin ve katılımın değerinin bir kez daha ortaya konulmasını hedefleyen bu etkinliği TRAVEL-EXPO-ANKARA kavramlarını bir araya toplayan niteliği ile; değerlendirmek; Gezi (travel), farklı tanıma, (excursion) ve tüm toplayıcılığı ile Ankara (Başkent) çatısı altında bir arada olmanın farkı ile ifade etmek istiyorum.

Gezmenin Yaşam kültürü olarak gelişimi açısından Katılmayan beldelerimiz için de ilgi oluşturması beklentimizi, temennimizi yineliyorum.

Ankara'da Olmak
Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan ACAR'ın ev sahibi olarak ekibi ile birlikte gösterdiği tüm katılımcılar için konukseverlik ve ilgiyi burada belirtmem gerekiyor. Sayın ACAR'ın Fuarın oluşum aşamasından başlayarak Ankara'da Türkiye'nin en geniş katılımlı Turizm ve Kültür Forumu oluşması için gösterdiği çabanın gelecek yıllar için yeni düzenlemeler yapılabileceği ümidimi yitirmediğimi ilgili kurum ve kuruluşlara da bir mesaj olması dileğimle iletmek isterim.

Almanya'dan 30 yılı aşkın süredir Tur Operatörlerinden ve Havaalanları İşletmelerinden almakta olduğum tanıtım kataloglarını bu anlamda dostluklar oluşturulması bazında değerlendiriyorum.

Ankara adına sağladığı geniş katılım ve birleştiricilik yanında Türkiye'de turizmin tatil ve turizmin çeşitli, türlerinde “Başkentlik '' kavramlarının ardında değil her beldenin kendi özel yapılarında farklılıklarından oluşan değerlerini ortaya koyması gerekiyor.


HACETTEPE, ATILIM, BAŞKENT ve GAZİ ile beraber fuara katılım sağlayan tüm Üniversitelerimizin program tanıtımları ve etkinliklere katılım konusunda gösterdikleri ilginin “yenileşim '' konusunda da devam edeceği ümidini veriyor.

Turizmde de İlgi Alanımız: Yenileşim
Kısa bir süre önce biten, kararları kamuoyu ile paylaşılan Üçüncü Kültür Şurası kararları kapsamında yer alan etkinliklerin “ses getirsin, haber olsun, sadece açılış törenleri ile biten etkinlikler olmaması '' önerisini önemli bir tespit olarak görüyorum. Fotoğraf fuarcılığı yerine ziyaretçiye ve gezginlere kendi tatillerini türetecek veriler sağlayacak katılım tarzları oluşmasının yolunun açılmasını temenni ediyorum.

Konuklarımızı yeşilliklerin süslediği yaşanılabilir beldelerde (beledül emin), illerde, ellerde ağırlamanın yolunu açan etkinliklere gidiyoruz. Gezginler ve konuklarımız için ithal aktarımlar yerine onlara özgün değerlerimiz arasından neler sunduğumuzu gösteren düzenlemeler yapabiliriz. Konukseverliği Philoksenia sözcüğünde ya da Malta'da aramak yerine ülkemize taşımak gerekiyor.

Kervansaraylar ve İpekyolları bunun için var. Prof. BİRKAN'la paylaştığım ROTELTOURS kataloğu bu anlamda çıkış yollarımızdan biri olabilir.


Kral Midas'ın Son Yemeği
Kral Midas'ın kişiliğinde oluşturulan mitolojinin, Frig Vadisinin evrensel anlamda taşıyabileceği düşünce ve ekonomik değerleri ele alan Atılım Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim BİRKAN sunumunda Türk turizmini evrensel ve yerel değerleri açısından da durumunu tespit ederken gelecek için de önemli mesajlar verdi.

Türk turizminin dünyadaki yeri ve evrensel talebe cevap verme gücünün de ekonomi açısından yer aldığı sunum aynı zamanda IMDA Kongresi'nin Ankara'ya alınması aşamasındaki çalışmaların ve katkıların ele alındığı sunum yerel işbirliklerinin taşıma ve katkı konusundaki önemi açısından da izler taşıyordu.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası, TYD ve Denizbank bu projede bir araya geldiler, katkı sağladılar. Projenin oluşumunda yer alan ATİD Başkanı ve ATO Meclis Üyesi Seçim AYDIN ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan ACAR'ın bu konudaki çabalarına Prof. Birkan'la birlikte ben de değinmek isterim.

Tümülüslerin açılmasının özen gerektiren yönleri, Frig Vadisi'nin Firavunlar Vadisi kadar önemli bir potansiyeli barındırdığı ve bunun Gordion Müzesi çıkışlı ürünler açısından taşıdığı önem de Prof. BİRKAN'ın değindiği hususlar arasındaydı. Ufuk açan ümit veren öneriler ve tespitlerin değerlendirilmesi ile pazarına ve kendine güvenen duruşlar sergilenebilecektir.


Sunum sonrasında Yaşama Kör Düğümler atmadığımız sürece çözümler bulmanın da kolay olacağı yönündeki görüşümüzü Gordion Efsanelerinden birinin yorumu olarak dile getirmek fırsatı bulmuş olduk.

Prof. BİRKAN'ın bu tür etkinlikler için özgünlüğü dikkate alınarak üretilen özel ürünlerle ilgili açıklamasının ışığında Arpanın, Buğdayın ve Üzümün değerinde yapılabilecek katkılar geliştirilebilecek ürünler kapsamında, “FRİG Buğdayından yapılacak Ekmek konusunda Adil ÇULHAOĞLU'nun önerisini de yer vermek isterim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Onur Konuğu olarak Kuzey Kıbrıs'ı eğitim de dahil olmak üzere kapsamlı tanıtım, sunumlarla bir araya toplayan yerini dolduran bir katılım sağladılar. Toplantı ve temaslarla da zenginleşen ileriye yönelik kazanımlar ziyaretçilerin ilgisinden kaçmayan noktalar arasındaydı.

Turizmde Coğrafi İşaretler
Kaynağını toprağından alan kavramları unutmamak gerekiyor. Bu kavramın Somut Olmayan Kültürel Miras kavramı kapsamında düşünce ve ticari olamayan üretimler için yenilenmesi Ankara Ticaret Odası'nın yapacağı etkinlik bu kapsamda da bir yeni bakış açısı getirilmesi gereği üzerinde de durmak istiyorum. Ankara'nın yeni turizm yapısını oluşturmaya çalışan Ankara Ziyaretçi Bürosu'na çalışmaları nedeniyle ATO'ya teşekkür etmek isterim.

Bu bağlamda 15 NİSAN Dünya Sanat Günü'nün yeterince gündeme taşınmadığı izlenimi içinde olduğumu da ifade etmeliyim. Almanya'nın Türkiye'den çekmeye çalıştığı sanat turistleri bizim için de mümkün olmalı. Sanat Temalı etkinlikler 15 NİSAN teması ile ilintili olarak desteklenmelidir.

ANRO ve Ankaralı Gezginler Grubu
Timur ÖZKAN'ın öncülüğünü yaptığı Gezginlik kavramı çerçevesinde Ankara'nın, özel ilgi alanlarının değerlendirilmesi (excurcion) konusunda, yeni bir nitelik kazanacağı düşüncemi Ankara Rehber Odası (ANRO)'nın bu alandaki etkinlikleri ile birleştirerek ifade etmek istiyorum.
ARTANKARA ve Turizm Fuarı sırasında izlenimlerimizi birlikte oluşturduğumuz Turizm Yazarı Adil ÇULHAOĞLU'na katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum.

Turizmhaberleri. Com ailesi olarak 4 günün tümünün 30 bine yaklaşan memnun ziyaretçi yanında oturumlarla da zenginleştiği TRAVELEXPOANKARA'ya başarılı yolunun gelecek yıllarda da geniş katılımlı olarak devam ettirmesini diliyoruz.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS