1 Nisan Müzayedesi’ne Sultan Abdülhamidhan damgası

31.03.2017 14:04:00 tarihinde eklendi, 401 kez okundu
Denizler Kitabevi’nde düzenlenecek olan 1 Nisan Müzayedesinde koleksiyoncu ve araştırmacılar için seçilmiş binden fazla imzalı kitap, harita, gravür, efemera ve obje sergilenecek.

Müzayedeye girecek eserlerden 400’ü Sultan 2. Abdülhamit dönemini kapsıyor.

1 Nisan Cumartesi gerçekleşecek olan müzayede de basım tarihi 1500’lü yıllardan itibaren başlayan Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili ve genelde Türk topraklarına gezi yapmış veya bir süre yaşamış olan seyyahların anılarını, gözlemlerini içeren kitaplar meraklılarına sunulacak. Söz konusu eserlerde; Türklerin gelenek, görenekleri, yaşam tarzları, günlük hayata dair alışkanlıkları, kıyafetleri, karakterleri ve en çok İslam Dini’ni ve Türk İmparatorluğunu daha iyi tanımak üzere bilgiler yer alıyor. Eserlerin müzayede yüzyılları bulan yaşları deri ciltlerinin yıpranmamış olması, gravürlerin keskinliği, bazı renklendirilmiş harita ve çizimlerin netliği ile seçilerek yer aldığı öğrenildi.

Fermanlardan beratlara

Müzayede de ayrıca Sultan 2. Abdülhamit öncesi ve sonrasını da kapsayan fermanlar, beratlar, fotoğraflar mevcut. Mekke ve Medine ile ilgili Feraşet fermanları, fotoğraf, afiş ve benzeri efemeralar, 1. Dünya Savaşı, İttifak, işgal dönemi, Milli Mücadele ile ilgili orijinal imzalı fotoğraf, belge, objeler, yazılı orijinal anılar bulunuyor. Türk edebiyatının baskısı en nadir kitaplarının yazarları tarafından "ithaflı ve imzalı" nüshaları ise bir daha bir arada göremeyeceğimiz türden nadir eserler.

Fiyat aralığı 500 TL’den 10 bin TL

500 ile 10 bin TL aralığında değişen fiyat aralığında her eserin kendine özgü hikayesi ve değeri mevcut. Özellikle Sultan 2. Abdülhamit döneminde kurulmuş olan okullara ait eğitim kültürünü ve o dönem yetişmiş doktorlara; örneğin Ziya Paşa, Refik Saydam, Hilal-i Ahmer Cemiyeti, İttihad ve Terakki Cemiyet üyelerine ait fotoğraf, berat, fermanlar, diplomalar, tıp kitapları dikkat çekenler arasında yer alıyor. Öte yandan 1554 P. Belon’un gravürlerle dolu Anadolu seyahatnamesi, Gouffier’in 1782 tarihli 200’den fazla gravür ve haritalarıyla İstanbul ve Ege’yi anlatan kitabı mevcut. Orhan Veli, Sait Faik, Oğuz Atay, Necip Fazıl, Sabahattin Ali gibi isimlerin de imzalı kitapları düşündürücü nadirlikte.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS