Bergama’da Roman çalıştayı

30.03.2017 17:42:00 tarihinde eklendi, 516 kez okundu
İzmir’in Bergama ilçesinde, İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Roman çalıştayında, vatandaşlara yönelik projeler ve faaliyetler ele alındı.

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Bergama ilçesinde bir Roman çalıştayı düzenledi. Bergama Belediyesi Haluk Elbe Konferans Salonunda yapılan çalıştay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığının desteğiyle yürüttüğü, ’İlle de Bir İş Olsun’ projesi kapsamında gerçekleştirildi. İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, 12 ay boyunca uygulanacak ’İlle de Bir İş Olsun’ projesi kapsamında İzmir’de ikamet eden yüz Roman vatandaşın Makine Mühendisleri Odası ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim kurumları işbirliği ile iş makinesi operatörü olarak yetiştirileceğini söyledi. Cıstır, projeleri açıklayarak, "Dezavantajlı guruplar başlığında bir proje yürütüyoruz. Adı ‘İlle de Bir İş Olsun’ projesi. İlk olarak romanlardan iş makinesi operatörü çıkarmayı amaçladık. İl bazında 100 tane iş makinesi operatörümüz olacak. Yedekleri ile beraber 200 kişiye ulaşmayı düşünüyoruz. Bergama Atmaca Mahallesinde kursiyer üreteceğiz. Bunun için ortak akıl çalıştayı yapıyoruz. Bu 1 yıllık bir proje ve 2016 Kasım ayında başladık çalışmaya. 2017’nin 1 Ekim’ine kadar sürecek. Projedeki beklentimiz romanların sisteme dahil edilmesi. Yaşanan ayrımcılığın asgariye inmesi. Avrupa Birliği uyum süreci içerisinde de bilindiği üzere artık belgesi ve sertifikası olanların işe alınması ön görülüyor. Bu noktada da romanlara fırsat verilirse neler yapabileceklerini ispatlamak istiyoruz. Faaliyetlerimiz doğrultusunda altı tane seminer, altı tane ortak akıl çalıştayı yapacağız. Bergama’da bu 2’inci çalıştayımız olacak. Bergama’da ki dinamiklerden iş birliği bekliyoruz. Hem derneğimize hem de romanlarımıza sahip çıkılmasını diliyoruz” dedi.

Toplantıya ayrıca çok sayıda sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlarda katıldı.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS