MEVLANA´NIN ÖĞÜTLERİ GÜNÜMÜZE ULAŞIYOR

20.01.2017 13:46:00 tarihinde eklendi, 589 kez okundu
Prof. Dr. Emin Işık, "Mevlana´dan Öğütler" programında, Hz. Mevlana´nın, bütün ömrün bugünde saklı olduğu ve bugünün kıymetinin bilinmesi gerektiği nasihatinin günümüze kadar ulaştığını söyledi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün düzenlediği "Mevlana'dan Öğütler" programı kapsamında Esenlerliler ile bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen programda Işık, Şems-i Tebrizi'nin bilinmezliği ve ekonominin put haline getirilmesi hakkında konuştu.

BUGÜN DE EVLİYALAR VAR

Prof. Dr. Emin Işık,  bu devirde de evliyaların var olduğunu; fakat kendilerini açığa vurmadıklarını belirterek, "Zaten esas olan bu işin gizliliğidir. Evliyalar hazine gibidirler, merak eden arayıp bulsun" dedi. Işık, sofilerin bugünün kıymetini bildiğini belirterek, "Bütün ömür bugündür, o da içinde yaşadığımız andır. Zamanın bize geri dönüşü yoktur, dolayısıyla mevcut olanı da kaybetmiş oluruz. Bu Mevlana'nın Hüsameddin Çelebi'ye nasihatlerindendir" diye konuştu.

'HAKİKATLER GÜNEŞİ' ŞEMS-İ TEBRİZİ

Mevlana'nın dilinden Şems-i Tebrizi'yi anlatan Işık, "Hüsameddin Çelebi Mevlana'dan kendisine Şems-i Tebrizi'yi anlatmasını istemiş, Mevlana ise cevaben, eğer O, dünyada aşikare olursa ne sen kalırsın ne ucun ne ortan kalır. Yani Şems'in sırlarını ben sana baştan sona anlatsam, sen de yok olursun, ben de yok olurum. Şems-i Tebrizi ucu bucağı olmayan bir kuvvet" diyor. Mevlana Şems'i, Şems'ül Hakayık "Hakikatler Güneşi" olarak tanımlıyor. Güneş alemi aydınlatır fakat o sana yaklaşırsa seni yakar" şeklinde konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS