100´den fazla mahkum öldü, Ülke karıştı

09.01.2017 13:19:00 tarihinde eklendi, 470 kez okundu
Brezilya´da hapishane isyanları sürüyor. Ülkede son 9 günde çıkan üçüncü hapishane isyanında 4 tutuklu öldü. Yıl başından bu yana ülkenin iki ayrı eyaletindeki hapishanelerde çıkan üç ayaklanmada 100´ü aşkın mahkum hayatını kaybetti.

Ülkenin kuzeyindeki Amazonas eyaletine bağlı Manaus kentindeki  Raimundo Vidal Pessoa Cezaevi yetkilileri, hapishanede çıkan isyanda ölen  mahkumlardan üçünün başının kesildiğini, birinin de çıkan yangında dumandan  boğulduğunu açıkladı.

Vidal Pessoa Cezaevi'nin daha önce kapalı olduğu ancak aynı eyaletteki  Anisio Jobim Cezaevi'nde geçen hafta çıkan isyan nedeniyle yeniden açıldığını  söyleyen yetkililer, hapishanede durumun kontrol altına alındığını ifade etti.

Brezilya Adalet Bakanlığı da ayaklanmalarla mücadele edebilmeleri için  Roraima ve Amazonas eyaletlerine takviye güvenlik gücü gönderileceğini ve para  yardımı yapılacağını açıkladı.

Ayaklanmanın, hapishanedeki rakip uyuşturucu çetelerinin hesaplaşması  sonucu çıktığı düşünülüyor. 

Bu arada Amazonas'ta 2 Ocak'ta çıkan ayaklanmada 60'tan fazla mahkumun  hayatını kaybettiği Anisio Jobim Cezaevi'nde üç tutuklunun daha cansız bedenine  ulaşıldığı belirtildi. 

Anisio Jobim Cezaevi'nde 17 saat süren ayaklanmada 87 mahkum da  kargaşadan faydalanarak firar etmiş, bunlardan 40 kadarı yakalanmıştı. İsyan  sonrası yapılan aramalarda hapishane duvarında bulunan bir delikten içeri silah  sokulduğu anlaşılmış ve içeride ateşli silahlar ele geçirilmişti. Yetkililer,  Brezilya'daki iki rakip uyuşturucu çetesinin, ülkedeki bazı hapishanelerin  kontrolünü ele geçirmek için ayaklanma çıkardığını kaydetmişti.

Adalet Bakanlığı, cuma günü, ülkenin kuzeyindeki Roraima eyaletinin  Monte Cristo Hapishanesi'nde çıkan ayaklanmada da en az 33 mahkumun öldüğünü  açıklamıştı.

Yıl başından bu yana ülkenin iki ayrı eyaletindeki hapishanelerde  çıkan üç ayaklanmada 100'ü aşkın tutuklu hayatını kaybetmiş oldu.

Brezilya tarihinin en kanlı ayaklanmasına sahne olan Sao Paulo'daki  Carandiru hapishanesinde, 1992'de yaşanan kargaşa ve isyanı bastırmak isteyen  güvenlik birimlerin yaptığı operasyonda 111 mahkum ölmüştü.

MİLLİYET


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS