Şiddetsiz Film Gösterimleri her ay Şiddetsizlik Merkezi’nde

06.01.2017 14:28:00 tarihinde eklendi, 411 kez okundu
Şiddetsiz bir dünya hayaline ulaşmak için eğitimler düzenleyen, bilgi üreten ve kaynak paylaşan Şiddetsizlik Merkezi her ay “Şiddetsiz Film Gösterimleri” düzenliyor.

Sinema hafızayı canlı tutmanın, meseleleri aktarmanın, anlatmanın, olabildiğince çok insana ulaşmanın ve insanların düşünmesini sağlamanın çok güçlü bir yolu.

Sinema bir aktivizm aynı zamanda. Politik sinemanın tarihi çok daha önceki yıllara dayanmakla birlikte 60lı yılların politik hareketinde yer alan sinemacıların etkisiyle sinema, aktivist bir nitelik de edindi. Bu dönemdeki sinemacılar, sinemanın, olayların gerçekliğine ışık tutmak, görünmeyeni görünür kılmak için iyi bir araç olduğunu düşündü. Bu hareket, tarihe, bildiri filmler (ciné-tracts) denilen bir anonim film yelpazesi bıraktı. Aynı şekilde dönemin bazı yönetmenleri sinemanın bu tavrını filmlerinde kullanmaktan geri kalmadı. Örneğin Costa Gavras, politik film üçlemesi ile hem politik hareketin içindeki yerini aldı hem de sinemayı başka bir yere taşıdı. Yaptığı filmlerde politik mesajın net olması kadar ulaşılabilen en fazla kitleye ulaşmasını da amaçladı.

Şiddetsizlik Merkezi olarak biz de düşünmenin ve birlikteliğin bile son derece sarsıcı olduğu bu günlerde sinemayı, politik mücadelemize bir araç olarak alıp aktivizm üzerine filmler izliyor, düşünüp tartışıyoruz. Şiddetsizliğin yaratıcı bir yöntemi olan sanatın etkisini filmlerde arıyoruz. Sanat yoluyla anlatılan şiddetsizliği, şiddetsiz eylemleri izleyerek, tartışarak şiddetsizliğin bu kültürdeki karşılıklarını arıyoruz.

Politik sinemanın vazgeçilmez ismi Costa-Gavras’ın da dediği gibi “Direniş sadece işgallere, aşırı güçlerin vahşetlerine karşı direniş değildir. Direniş, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.”

Gündelik direnişi hayata geçirmek için her ay yapacağımız “ŞİDDETSİZ FİLM GÖSTERİMLERİNE” bekleriz.

SİVİL SAYFALAR


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS