Avrupa tarafında ´şok´lar yaşanabilir

05.01.2017 13:49:00 tarihinde eklendi, 553 kez okundu
Ekonomistler, Avrupa´nın önemli ülkelerinde bu yıl yapılacak seçimler, Brexit ve Trump etkisinin Avrupa borsalarına dış şoklar yaşatabileceğini kaydediyor.

Avrupa ekonomisinde geçen yıl Avrupa Birliği'ni (AB) dağılma riskiyle baş başa bırakan siyasi belirsizlikler, bankacılık sektöründeki çalkantı, büyüme ivmesinin zayıf hızı ve bir türlü istenilen seviyeye ulaşmayan çok düşük enflasyon oranı gibi göstergeler dikkati çeken gelişmeler olarak sıralanırken, Avrupa borsalarının gösterdiği performans da yakından izlendi.

ING Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, yaptığı açıklamada, Avrupa borsalarının geçen yıl oldukça sakin bir performans gösterdiğini kaydetti.

Houte, 2016'nın, Çin borsasındaki sorunların bulaşıcı etkisiyle kötü başladığını ifade ederek, "Siyasi belirsizlikler piyasaları yılın ilk yarısında oldukça dalgalı bir seviyede tuttu. Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma (Brexit) kararı da geçici bir olumsuz etki yaptı. Ancak yıl oldukça güçlü şekilde kapandı." dedi.

Stoxx Europe 600 endeksinin 2016 genelinde yüzde 1,1 gerilediğini, S&P 500 endeksinin ise yüzde 9,8 artıda kapandığını belirten Houte, "Euro Bölgesi'nde en iyi borsa performansı gösteren ana ülkeler Almanya, Avusturya, Hollanda, Finlandiya ve Fransa oldu. Bu borsalar, yüzde 5 ve daha fazla artış gördü. Ancak İtalya, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi çevre piyasalar negatif performanslarıyla hayal kırıklığına uğrattı." şeklinde konuştu.

'Seçimler dış şoklar yaratabilir'

Peter Vanden Houte, Avrupa borsalarının ABD'deki "olumlu" Donald Trump etkisiyle yeni yıla güçlü bir temel üzerinde başladığını belirterek, Avrupa ekonomisinin hızlanması, euro kurunun rekabet edebilirliği ve ECB'nin faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerde tutmasıyla hisse senedi piyasaları görünümünün olumlu olduğunu söyledi.

Öngörülemeyen büyük olaylar olmaması halinde piyasaların bu yıl yüzde 5 ila 10 artış göstermesinin beklendiğini kaydeden Houte, şu görüşleri dile getirdi:

"Bununla birlikte 2017’de Avrupa borsaları için açıkça bazı tehlikeler var. Dış şoklar olabilir. ABD borsalarının sonunda Başkan Trump'ın yetenekleri konusunda hayal kırıklığına uğraması ve bunun Avrupa borsalarında olumsuz bir bulaşıcı etki yapması imkansız değil. Ancak Avrupa'daki en büyük risk, yıl boyunca Hollanda, Fransa, Almanya ve büyük olasılıkla İtalya'da yapılacak seçimlerle siyasidir. Seçimlere ilişkin şok sonuçlar beklememekle birlikte bu durum borsalar için açıkça risk oluşturuyor."

'Siyasi belirsizlikler artacak'

Market Securities Başekonomisti Christophe Barraud da 2016'da siyasi ve ekonomik bağlamda Avrupa piyasalarının oldukça dirençli olduğunu, piyasaların Brexit oyu ve Donald Trump'ın seçilmesiyle iyi başa çıktığını söyledi.

İtalya'daki referandumun Avrupa için büyük bir zorluk olduğuna ve piyasaların çökmediğine işaret eden Barraud, "Avrupa endeksleri yılı çoğunlukla olumlu veya sabit şekilde kapattı. Bununla birlikte Avrupa borsalarının kazançlarının 2016 yılında yüzde 2 oranında daralması bekleniyor." dedi.

Avrupa borsalarına ilişkin 2017 yılı öngörülerini de paylaşan Barraud, "Avrupa borsalarındaki kazançların, durgunluğun son bulması ve küresel büyümenin canlanmasıyla desteklenmesi beklense bile borsalar 2017'de çok dalgalı olabilir. Fransa, Almanya ve muhtemelen İtalya'daki seçimlerle siyasi belirsizlikler artacak." diye konuştu.

'Piyasaların tepkisi daha şiddetli olabilir'

Christophe Barraud, İtalyan bankalarının yeniden sermayelendirilmesi sürecinin henüz tamamlanmadığını ve bilançolarındaki yüksek kötü kredilerle krizin iyi yönetilmemesi durumunda tüm bankacılık sisteminin zarar görebileceğini ifade etti.

Brexit sürecinin başlamasının piyasaları olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Barraud, "Dahası, Birleşik Krallık'ın AB içerisinde türbülanslara neden olabilecek 50'nci maddeyi mart ayı sonuna kadar uygulamaya koyması bekleniyor. Görüşmeler uzun olacak ve bence gerçekten çıkış süreci başlayınca piyasaların tepkisi daha şiddetli olabilir." ifadelerini kullandı.

DÜNYA


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS