13 Yaşındaki Kızını, Kuma Aldığı Kadının Engelli Kardeşiyle Evlendirdi

31.12.2016 17:43:00 tarihinde eklendi, 540 kez okundu
Pakistanlı baba 13 yaşındaki kız çocuğunu, ikinci hanımı olarak nikahlandığı kadının 36 yaşındaki engelli kardeşiyle evlendirdi. Karşılığında ise engelli adamın kız kardeşiyle evlenme anlaşması yaptı. Pakistan´ın Jampur şehrinde yaşayan Wazir Ahmed isimli adam, 13 yaşındaki kızı Saima´yı, hâlâ kendi kültüründe yaygın bir gelenek olan ´kız takası´ yöntemiyle, 36 yaşındaki konuşma engelli Mohammad Ramzan ile evlendirdi. Karşılığında ise Ramzan´ın kız kardeşiyle evlenen baba Ahmed´in, erkek çocuğu

YAŞI HAKKINDA YALAN SÖYLEYEREK BABASI VE KOCASINI KORUDU

Hakim karşısına çıkan Saima, duruşmada 16 yaşında olduğunu söyleyince babası ve kocası hapisten kurtuldu. Daha sonra basına konuşan Saima, babasını ve engelli kocasını korumak için yetkililere 16 yaşında olduğunu söylediğini açıkladı. Associated Press'in haberine göre, kocası Ramzan'ın evlenmeleri sırasında parmaklarını kullanarak Saima'nın yaşını saydığını belirtildi.

ÖZ KIZINA KARŞILIK OLARAK İKİNCİ EŞ ALACAK

Baba Ahmed, kızının 13 değil 14 yaşında olduğunu, kızının yaşının çok mühim olmadığını, evlenebilmesi için Saima'nın ergenliğe girmesinin daha önemli olduğunu vurguladı. Böylelikle öz kızı Saima'ya karşılık olarak Ramzan'ın kız kardeşini kendisine ikinci eş olarak alabileceğini söyledi.
İKİNCİ EŞİ, ENGELLİ KARDEŞİNİN EVLENMESİNİ ŞART KOŞMUŞ

Wazir Ahmed'in ilk eşi ve Saima'nın annesinin kendisine sadece kız çocuk verdiğini belirten adam, alacağı ikinci eşten erkek çocuk sahibi olmayı umduğunu dile getirdi. Ramzan'ın kız kardeşi Sabeel, engelli erkek kardeşine bakabilecek bir karısı olana kadar evlenemeyeceğini, 'geline karşılık gelin' anlaşmasına binaen ancak Ahmed ile evlenebileceğini açıklamış. Baba Ahmed: "Biz o aileden bir kız alabilmek için, o aileye bir kız verdik. Bu bizim hakkımız." sözlerini sarf etti.
AİLELER ARASI 'KIZ TAKASI' YAYGIN BİR GELENEK

Pakistan'ın muhafazakar bölgelerinden olan Pencap eyaletinin güneyinde bulunan aşiretlerde sürdürülen bir gelenek olarak, aileler arası kız takasının hala yaygın şekilde görüldüğü belirtildi. Köklü bir gelenek olan bu duruma bölge halkı arasında 'Ver-Al' manasına gelen Urduca 'Watta Satta' tabiri kullanılıyor. Küçük yaşta bir kızın ailesinin borcunu ödemesi karşılığında veya aileler arası düşmanlıkların giderilmesi amacıyla da evlendirildiği belirtildi. Kimi zaman da kızların çeyizinin aile içinde kalması için kuzenleriyle evlendirildiği vurgulandı.

HABERLER.COM


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS