Adana’nın eşsiz müzesi Sözlü’yü gururlandırdı

03.08.2016 18:13:00 tarihinde eklendi, 339 kez okundu
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 44 yıldır geleneksel Türk kültürü ve el sanatlarını yaşatan Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün Müze ve Sergi Salonu’nu ziyaret etti. Özel ışıklandırılan vitrinlerde sergilenen eserleri görünce büyük gurur yaşayan Başkan Hüseyin Sözlü, Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya’nın şahsında tüm öğretmen, usta öğreticiler ve kursiyerleri tebrik etti.

Başkan Hüseyin Sözlü, beraberinde belediye bürokratlarıyla birlikte Türk el sanatlarını yaşatma, aslını bozmadan modernize etme, bu değerleri ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtma vizyonuyla faaliyet yürüten Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müze ve Sergi Salonu’nu gezdi. Başkan Sözlü, Türkiye’de marka tescili ve kalite belgesi olan, 5 alanda patent sahibi tek kurum özelliği taşıyan Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün ortaya çıkardığı nadide eserler hakkında Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya bilgiler aldı.
"Bu müzeyi mutlaka ziyaret edin"
Meral Altınkaya, müzede Osmanlı kadın kıyafetleri, padişah kaftanları, Yörük süslemeli kıyafetler, Karatepe dokumaları, iğne oyaları, boncuk oyaları, Cumhuriyet kadını kıyafetleri, Türk-İslam sanatlarından Kat’ı sanatı, padişah sorguçları, Osmanlı şerbet bardakları ve bardak zarfları, kahve fincan zarfları, padişahların kullandığı tespihler, rölyef, hat ve tezhip çalışılarak hazırlanan Esma-ül Hüsnalar, Hilye-i Şerifler, camii ve saray kapıları, Osmanlı armaları, gümüş ve değerli taşlarla hazırlanan tuğralar ve Adana’yı simgeleyen taş bebeklerin sergilendiğini kaydetti. Altınkaya, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün oluşturduğu eserler arasında Karatepe, Puduhepa ve Yörük süslemeleri ile hazırlanan özgün eserlerin ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda yaklaşık 20 ülkede Türkiye’yi ve doğal olarak Adana’yı başarıyla teslim ettiğini anlattı. Altınkaya, ziyaret anısına Başkan Sözlü’ye bolluk ve bereketi simgeleyen motiflerin üzerinde yer aldığı tespih hediye etti.
"Eserler zarif, ince ve zevkli ruhun yansıması"
Müze defterini imzalayan Başkan Sözlü, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün Türk milli kültürünün, geleneksel süsleme sanatının yaşatılması ve gelecek zamanlara diri bir şekilde ulaştırılması için yürüttüğü çalışmaları takdir etti. Sözlü, “Bu eşsiz çalışmalar, milletimizin güzel sanatlarda, tarihin süzgecinden geçerek, zamanımıza kadar ulaşan ana temalarımızı da yaşatma azmindedir. Sergilenen eserlerde milletimizin zarif, ince ve zevkli ruhunun yansımasını gördüm. Böylesine ince bir sanatı ortaya koyabilen Türk Milleti’nden olmanın gururunu hissettim. Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün yöneticilerini, öğretmenlerini, usta öğreticilerini ve kursiyerlerini bütün kalbimle tebrik ediyorum” diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS