Çamlıca Camisi ilk kez yarın cemaatle buluşuyor!

30.06.2016 15:02:00 tarihinde eklendi, 596 kez okundu
Temeli 6 Ağustos 2013´te atılan ve kaba inşaatının tamamlanmasına sayılı günler kalan Çamlıca Camisi´nde Kadir Gecesi teravih namazı kılınacak.

Caminin dışında yapılan başka projeler sebebiyle inşaatın uzadığını belirten Külünk, "Önümüzdeki cumayı cumartesiye bağlayan gece 1 Temmuz Kadir Gecesi. Sözümüzü tutmak adına bir geceliğine camimizin avlusunda sembolik bir kalabalıkla Enderun usulü teravih namazı kılacağız. Camimiz açılmıyor, şu an inşaat halinde. İçerisinde 350 bin metreküp iskele bulunmakta ama biz söz verdiğimiz için Kadir Gecesi sembolik bir kalabalıkla teravih namazı icra edeceğiz." dedi.

Devam eden yapım çalışmaları kapsamında, 6 minarenin kubbeleri ve alemlerinin takıldığını aktaran Külünk, şu bilgileri verdi:

"Ana kubbenin betonunu temel atma merasiminden 1071 gün sonra güzel bir tesadüf, bitirdik. Camide şu an 350 kişilik insan gücüyle projemizi yürütüyoruz. İstanbul ve İstanbul dışındaki 10'a yakın atölyede de bizim için işler yapılıyor, 500 kadar insan da orada çalışıyor. Yaklaşık 850 kişilik bir insan gücüyle biz bu projeyi ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Seramik, çini, mermer, taş, alçı ve ahşap doğrama işlerimiz için şu an 10’ yakın atölye bizim için üretim yapmakta."

"60 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK"

Külünk, salt bir cami inşa etmediklerini, caminin bir kültür kompleksi olarak tasarlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Geleneksel anlamda da bir külliye olarak tasarlandı. 11 bin metrekare büyüklüğünde bir müzemiz, 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerimiz, 3 bin metrekare büyüklüğünde bir kütüphanemiz, bin kişilik bir konferans salonumuz, 8 de sanat atölyemiz var. 3 bin 500 araçlık kapalı otoparka sahibiz. Fakat bunların hepsinin yanında sivil savunma anlamında biz özelliğimiz var. Kapalı bölgelerimizde 100 bin insanı barındırabilecek alana sahibiz. Bu proje yapılırken İstanbul için düşünülen deprem katsayısının üzerinde katsayı dikkate alınarak yapıldı. Bu açıdan bu ihtiyacın da karışılacağını düşünüyoruz. Camimizin halı serili alanında 25 bin kişi, avluda 12 bin 500 kişi, dış avlu da dikkate alındığı zaman yaklaşık olarak 60 bin kişi bu camide aynı anda ibadet edebilecek."

Bu çalışmanın bir anıt eser, bir tarihi eser olarak tasarlandığını ifade eden Külünk, "Yarına yönelik bir ecdat eseri olması ve bir dönem eseri olması için tasarlandı ve yapılıyor. bugün bize ecdadın miras bıraktığı tarihi eserleri nasıl koruyup, gözetip, bizden sonraki kuşaklara iletmek gibi bir vazifemiz varsa inşallah birkaç on sene sonra bu eser de tarihi eserleri sınıfında yerini alır'' diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS